Samsung LC34G55TWWPXXU computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD LED Black
SKU
LC34G55TWWPXXU
In stock
34" G55T UWQHD 165Hz Odyssey Gaming Monitor
  • Screen: 3440x1440 Resolution, Curved 1000R, HDR10, VA Panel
  • Technology: 1ms MPRT Response Time, 165Hz Refresh Rate, FreeSyncTM
  • Connections: HDMI, Display Port, Headphone
  • Great For: Serious Gaming, Immersive Viewing and Productivity
More Information
Display 34" 3440 x 1440 pixels
Native aspect ratio 21:9
Market positioning Gaming
SKU LC34G55TWWPXXU
EAN 8806094862195
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Odyssey
PDF URLs View PDF
View PDF
Optimal curve. True immersion.
Optimal curve. True immersion.
Ultra WQHD
Ultra WQHD
165Hz refresh rate
165Hz refresh rate
Ready to conquer enemies, lag and blur. The ultra-fast 165Hz refresh rate handles even the most exhilarating scenes and super-quick visuals.
1ms MPRT response time
1ms MPRT response time
AMD FreeSync Premium
AMD FreeSync Premium
Truly realistic HDR
Truly realistic HDR
165Hz refresh rate
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
Flicker-free technologyYes
Smart modesAOS, Dynamic, Cinema, Custom, FPS, RPG, RTS
Brand specific technologiesEye Saver, Black Equalizer
Low input lagYes
Game featuresSuper Arena Gaming UX, Screen Size Optimizer
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeCurved
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio21:9
Colour gamut72%
Maximum refresh rate165 Hz
Display brightness (min)200 cd/m²
HD typeUltraWide Quad HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal79.7 cm
Viewable size, vertical33.4 cm
Display resolution3440 x 1440 pixels
Response time1 ms
Display diagonal86.4 cm (34")
Contrast ratio (typical)2500:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1000R
Colour gamut standardNTSC
Refresh rate optimizorYes
Response time (MPRT)1 ms
Multimedia
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)55 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)32.4 W
Annual energy consumption47 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours32 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours50 kWh
Design
Market positioningGaming
CertificationWindows 10
Product colourBlack
Ports & interfaces
Headphone outYes
VGA (D-Sub) ports quantity0
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
Technical details
Height (without stand)380.9 mm
Depth (without stand)152.7 mm
Width (without stand)806.6 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Weight (with stand)5.6 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Black eQualizer functionYes
Panel mounting interface75 x 75 mm
Tilt angle range-2 - 18°
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Non-operating relative humidity (non-condensing)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)380.9 mm
Depth (without stand)152.7 mm
Width (without stand)806.6 mm
Width (with stand)806.6 mm
Depth (with stand)272.6 mm
Height (with stand)475.3 mm
Weight (with stand)5.6 kg
Weight (without stand)5.2 kg
Package width901 mm
Package depth441 mm
Package height216 mm
Package weight7.9 kg
Packaging data
Package width901 mm
Package depth441 mm
Package height216 mm
Package weight7.9 kg
Power cable length1.5 m
Cables includedDisplayPort
Packaging content
Cables includedDisplayPort
Installation CDYes
Other features
CertificationWindows 10
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Low input lagYes
USB sound bar (Ready)No
Off Timer PlusYes
DisclaimerYes
Height (without stand)380.9 mm
Depth (without stand)152.7 mm
Width (without stand)806.6 mm
Power consumption (max)55 W
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung LC34G55TWWPXXU computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD LED Black