LS32D396GAUXXU
In stock
32" S39GD Full HD Curved Monitor
More Information
SKU LS32D396GAUXXU
EAN 8806095846095
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Essential Monitor
Product Series S3
PDF URLs View PDF
View PDF
Curved for enriched engagement
Curved for enriched engagement
Curved Screen
Smooth performance for your content
100Hz Refresh Rate
Stay in the action when playing games, watching videos, or working on creative projects. The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur so you don't miss a thing in fast-paced moments.
Keep it easy on the eyes
Keep it easy on the eyes
Eye Saver Mode & Less Screen Flickering
Sound without taking up space
Sound without taking up space
Built-in speakers
Connect to more
Connect to more
Multiple Connectivity
Curved Screen
100Hz Refresh Rate
Built-in speakers
Multiple Connectivity
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
Display brightness (min)200 cd/m²
sRGB coverage (typical)95%
HD typeFull HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal69.8 cm
Viewable size, vertical39.3 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time4 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
Panel typeVA
Screen curvature rating1500R
Display diagonal (metric)80 cm
Colour gamut standardsRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power1 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power1 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesEye Saver
Multimedia
Number of speakers1
RMS rated power1 W
Built-in cameraNo
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)48 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)26.4 W
Annual energy consumption39 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Design
Market positioningBusiness
Feet colourBlack
CertificationWindows11
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version1.4
HDCP version1.4
Technical details
Height (without stand)423.2 mm
Depth (without stand)92.5 mm
Width (without stand)716.1 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)5.1 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface75 x 75 mm
Tilt angle range-2 - 22°
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Non-operating relative humidity (non-condensing)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)423.2 mm
Depth (without stand)92.5 mm
Width (without stand)716.1 mm
Width (with stand)716.1 mm
Depth (with stand)260.9 mm
Height (with stand)525.3 mm
Weight (with stand)5.1 kg
Weight (without stand)4.4 kg
Package width900 mm
Package depth510 mm
Package height205 mm
Package weight8.7 kg
Packaging data
Stand typeSimple stand
Package width900 mm
Package depth510 mm
Package height205 mm
Package weight8.7 kg
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI
Packaging content
Cables includedHDMI
Stand typeSimple stand
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
CertificationWindows11
Off Timer PlusYes
Eco Saving PlusYes
Height (without stand)423.2 mm
Depth (without stand)92.5 mm
Width (without stand)716.1 mm
Power consumption (max)48 W
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung 32" S39GD Full HD Curved Monitor
Bestseller
Samsung 32" S39GD Full HD Curved...