Philips 3000 series 27B2U3601/00 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black
SKU
27B2U3601/00
Out of stock
Business Monitor 27B2U3601 LCD monitor with USB-C
More Information
SKU 27B2U3601/00
EAN 8721038002423
Manufacturer Philips
Availability Y
Product Family 3000 series
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
IPS technology for full colors and wide viewing angles
Eyesafe certified blue light protection and color accuracy
Built-in stereo speakers for multimedia
Less eye fatigue with Flicker-free technology
SoftBlue Technology: for comfortable viewing
SmartErgoBase enables people-friendly ergonomic adjustments
RJ-45 to USB-C gives easy network connection with security
120Hz refresh rates for ultra-smooth images
For gaming and video performance, you demand display with lag free, ultra-smooth images. This Philips display redraws the screen image up--to 120 times per second, much faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them difficult targets to hit. With 120Hz frame rate, you get those critical missing images on the screen which shows enemy movement in ultra-smooth motion so you can easily target them.
Crystalclear images with Quad HD 2560 x 1440 pixels
Smart Link Sync: for uniform daisy-chained displays
Speed through daily tasks in comfort with this monitor's SoftBlue technology, Quad HD resolution, and 120Hz refresh rate. Not to mention, SmartErgoBase adds an ergonomic touch to the monitor's feature list.
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Component video syncSeparate sync, Sync-on-green (SOG)
Display
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density109 ppi
Maximum refresh rate120 Hz
sRGB coverage (typical)125%
HD typeQuad HD
Display technologyLCD
Contrast ratio (dynamic)50000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2331 x 0.2331 mm
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Digital horizontal frequency30 - 230 kHz
Digital vertical frequency48 - 120 Hz
Backlight typeW-LED
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time4 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1500:1
NTSC coverage (typical)114%
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)68.5 cm
Haze rate25%
LED backlightYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Plug and PlayNo
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Built-in cameraNo
Design
Market positioningOffice
Feet colourBlack
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity4
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Audio outputYes
HDMIYes
HDMI version2.0
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to90 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
DisplayPort out version1.4
Ethernet LANYes
Technical details
Height (without stand)361 mm
Depth (without stand)46 mm
Width (without stand)615 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability certificatesENERGY STAR, EPEAT, TCO
Doesn't containPVC/BFR
Power supply typeInternal
Weight (with stand)6.44 kg
TouchscreenNo
Network
Ethernet LANYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsOperation, Stand-by
SwivellingYes
Swivel angle range-180 - 180°
Tilt angle range-5 - 30°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle-90 - 90°
Plug and PlayNo
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)15 cm
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.35 W
Power consumption (typical)23.43 W
Power consumption (PowerSave)13.8 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)D
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours16 kWh
Operational conditions
Non-operating altitude0 - 12192 m
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Weight & dimensions
Height (without stand)361 mm
Depth (without stand)46 mm
Width (without stand)615 mm
Width (with stand)615 mm
Depth (with stand)146 mm
Height (with stand)539 mm
Weight (with stand)6.44 kg
Weight (without stand)4.77 kg
Package width730 mm
Package depth139 mm
Package height445 mm
Package weight9.17 kg
Packaging data
Package width730 mm
Package depth139 mm
Package height445 mm
Package weight9.17 kg
Stand includedYes
Cables includedDisplayPort, HDMI, Power, USB Type-C to USB Type-C
Packaging content
Stand includedYes
Indication
Sustainability
Doesn't containPVC/BFR
Other features
Height (without stand)361 mm
Depth (without stand)46 mm
Width (without stand)615 mm
USB Power Delivery up to90 W