Philips 1000 series 27E1N1800AE/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black
SKU
27E1N1800AE/00
In stock
Monitor 27E1N1800AE 4K UHD monitor
  • 68.6 cm (27") 4K Ultra HD 3840 × 2160, IPS, HDR
  • 4 ms, 16:9, 350 cd/m2, 1000:1
  • HDMI, DisplayPort, Adaptive-Sync
  • LowBlue Mode, Flicker-Free
  • Height-adjustable stand, Built-in speakers
More Information
Display 27" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
SKU 27E1N1800AE/00
EAN 8712581805777
Manufacturer Philips
Availability Y
Product Family 1000 series
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
EasySelect menu toggle key for quick on-screen menu access
LowBlue mode and Flicker-free easy-on-the eyes viewing
HDMI ensures universal digital connectivity
UltraClear 4K UHD (3840x2160) resolution for precision
IPS LED wide view technology for image and color accuracy
Effortlessly smooth action with Adaptive-Sync technology
Height-adjustable for better ergonomic comfort
Built-in stereo speakers for multimedia
DisplayPort connection for maximum visuals
High Dynamic Range (HDR) for more lifelike colorful visuals
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density163.18 ppi
DDC/CIYes
Maximum refresh rate60 Hz
HD type4K Ultra HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.1554 x 0.1554 mm
Horizontal scan range30 - 140 kHz
Vertical scan range40 - 60 Hz
Viewable size, horizontal59.8 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Backlight typeW-LED
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time4 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
LED backlightYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Component video syncSeparate sync
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages21
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Design
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
HDCP version1.4/2.2
Technical details
Height (without stand)365 mm
Depth (without stand)54 mm
Width (without stand)613 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Doesn't containMercury, PVC/BFR
Power supply typeInternal
Weight (with stand)5.69 kg
Adaptive synchronisationYes
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 20°
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages21
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)10 cm
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)27.24 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours37 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Weight & dimensions
Height (without stand)365 mm
Depth (without stand)54 mm
Width (without stand)613 mm
Width (with stand)613 mm
Depth (with stand)220 mm
Height (with stand)492 mm
Weight (with stand)5.69 kg
Weight (without stand)3.92 kg
Package width780 mm
Package depth160 mm
Package height447 mm
Package weight8.4 kg
Packaging data
Package width780 mm
Package depth160 mm
Package height447 mm
Package weight8.4 kg
Stand includedYes
ManualYes
Cables includedAC, HDMI
Packaging content
Stand includedYes
ManualYes
Cables includedAC, HDMI
Sustainability
Other features
Adaptive synchronisationYes
Height (without stand)365 mm
Depth (without stand)54 mm
Width (without stand)613 mm
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips 1000 series 27E1N1800AE/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black