XSM4328FV-100NES
In stock
24 x 10GBASE-X SFP+, 4 x 25GBASE-X SFP28, 240W, L3, 440 x 400 x 43.2 mm, 6.25Kg
  • 240W internal power supply
  • 1 slot for modular power supply (1+1 redundancy)
  • Any APS350Wv1, APS600Wv2, APS920Wv1, or APS2000Wv1 can be used
  • Virtual Chassis stacking provides non-stop forwarding (NSF) and hitless failover
  • Layer 3 feature set includes static, policy-based, and dynamic routing
  • NETGEAR IGMP PlusTM, AV User Interface, and Engage Controller speed up AV installations
More Information
Power over ethernet No
Stackable Yes
Ports type N
SKU XSM4328FV-100NES
EAN 0606449161397
Manufacturer netgear
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
POWER AND THROUGHPUT
Edge to core stackable platform, from 1 Gigabit to 100 Gigabit, all within 15.75in (40cm) of depth.
Groundbreaking AV GUI
A simplified user interface makes it easy to assign configuration profiles to each port.
Multicast in an Instant
Sleek, Quiet Design
Less fan noise, and mounting ears included for rack mounting.
Automatic Configuration
Auto-trunk and auto-LAG functionality auto connects with other M4350 (and M4250) switches.
FAST, EASY CONFIGURATION FOR AV PROS
FOCUS ON THE EVENT NOT FAN NOISE
Most models have quiet mode which greatly reduces fan noise.
DESIGNED FOR AV OVER IP RIGHT OUT OF THE BOX
Management features
ARP inspectionYes
Switch typeManaged
Web-based managementYes
Quality of Service (QoS) supportYes
Multicast supportYes
Switch layerL3
Ports & interfaces
SFP+ module slots quantity24
Basic switching RJ-45 Ethernet ports typeNo
USB 2.0 ports quantity2
Console portRJ-45
Power connectorAC-in jack
SFP28 ports quantity4
Network
Full duplexYes
VLAN supportYes
Spanning tree protocolYes
Rate limitingYes
Number of VLANs4093
Link aggregationYes
Flow control supportYes
Broadcast storm controlYes
10G supportYes
Policy-based routingYes
6to4 tunnelYes
Virtual LAN featuresMAC address-based VLAN, Private VLAN, Voice VLAN
IPv6 routes256
IPv4 routes512
IGMP snoopingYes
GARP VLAN Registration Protocol (GVRP)Yes
IGMP proxyYes
Data transmission
Jumbo frames12000
Throughput505.92 Mpps
Latency (1 Gbps)1.06 µs
Latency (10 Gbps)0.63 µs
Packet buffer memory32 MB
MAC address table16000 entries
Switching capacity680 Gbit/s
Store-and-forwardYes
Jumbo frames supportYes
Static routeYes
Number of VLANs4093
Multicast Listener Discovery (MLD) snoopingYes
Security
Loop protectionYes
BPDU filtering/protectionYes
AuthenticationGuest VLAN, MAC-based authentication
Static port securityYes
MAC address filteringYes
IGMP snoopingYes
Access Control List (ACL)Yes
Root protectionYes
Queue scheduling algorithmsStrict Priority Queue (SPQ), Weighted random early detection (WRED)
Password protectionYes
DoS attack preventionYes
Authentication typeRADIUS, TACACS+
Access Control List (ACL) ingress511
Access Control List (ACL) egress1023
IGMP proxyYes
DHCP featuresDHCP Option 150, DHCP Option 66, DHCP Option 67, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping
Multicast features
Multicast supportYes
Protocols
Management protocolsSNMP V1, V2, V3
Routing protocolsOSPF, OSPFv2, OSPFv3, RIP, RIP-1, RIP-2
Design
Form factor1U
Product colourBlack
StackableYes
LED indicatorsYes
Rack mountingYes
Airflow directionFront-to-back airflow
Performance
Processor frequency1800 MHz
Noise level61.8 dB
Memory typeDDR4-SDRAM
Mean time between failures (MTBF)778741 h
Internal memory2048 MB
Flash memory512 MB
sFlowYes
Built-in processorYes
Processor modelARM Cortex-A57
Packet buffer memory32 MB
Power
Power supply includedYes
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (typical)119.3 W
Input current6.3 A
Power sourceAC
Power connectorAC-in jack
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE)No
Other features
Power supply240 W
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 3000 m
Heat dissipation374.6 BTU/h
Virtual LAN features
VLAN supportYes
Weight & dimensions
Width440 mm
Depth400 mm
Height43.2 mm
Weight6.25 kg
Packaging content
Rack mount kitYes
User guideYes
Cables includedAC, USB Type-C
Included power plug typesEU, NA, UK
Packaging data
Rack mount kitYes
User guideYes
Cables includedAC, USB Type-C
Sustainability
Sustainability complianceYes
Technical details
Form factor1U
Product colourBlack
Processor frequency1800 MHz