XSM4216F-100EUS
In stock
320 Gbps, 16x 1G/10G SFP+, 440x100x43.2 mm
- Dedicated AV web-based GUI interface for more specific AV installations
- Color-based AV profiles can be applied to the different ports
- Dante, Q-SYS, AES67 and AVB audio profiles
- AVB requires an AVB4212P-10000S license (sold separately)
- NVX, SVSI, Q-SYS, NDI and Dante video profiles
- Audio / video / control mixed profiles
- Automatic switch interconnect with NETGEAR IGMP Plus
- Common Layer 2 and Layer 3 switching engine across all M4250 models
- Built-in IT web GUI, console, telnet and SSH consistent with other NETGEAR M4xxx series
- Feature set includes static, RIP and PIM routing, DHCP Server and PTPv2
Category: Network Switches
M4250 Support for Audio Video Bridging (AVB)
| Management features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| Network | |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv6 multicast entries | 2000 |
| IPv4 multicast entries | 2000 |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 12000 |
| Throughput | 238.08 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 1.274 µs |
| Latency (10 Gbps) | 0.811 µs |
| Packet buffer memory | 16 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 320 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Number of queues | 8 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Performance | |
| Processor frequency | 1250 MHz |
| Noise level | 56.7 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 778769 h |
| Internal memory | 2048 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Noise level | 56.7 dB |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 2048 MB |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | PoE, Power, Status |
| Rack mounting | Yes |
| Indication | |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 47.84 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Heat dissipation | 163.33 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 43.2 mm |