GS305E-100PES
In stock
5-port Gigabit Ethernet Smart Managed Plus Switch (GS305E)
- Enable network configuration and management at the price point of Unmanaged Switches
- Simple, yet useful network set-up on top of plug-and-play connectivity
- VLAN support for traffic segmentation
- Quality of Service (QoS) for traffic prioritization
- Auto “denial-of-service” (DoS) prevention
- Troubleshoot connection issues via cable test
- Loop detection and broadcast storm controls
- Rate limiting for better bandwidth allocation
- Port mirroring for network monitoring
- Jumbo frame support
Category: Network Switches
| Power over ethernet | No |
|---|---|
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Ports quantity | 5 |
| SKU | GS305E-100PES |
| EAN | 0606449140569 |
| Manufacturer | netgear |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Virtual Cable Test (VCT) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Network | |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 64 |
| Link aggregation | No |
| Flow control support | Yes |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN, Port-based VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 9000 |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Number of VLANs | 64 |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Password protection | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Design | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Link, Power, Speed, System |
| Rack mounting | No |
| Performance | |
| Buffer size | 128 KB |
| Noise level | 0 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 2531294 h |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Other features | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 3000 m |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 94 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 250 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 153 mm |
| Package depth | 237 mm |
| Package height | 61 mm |
| Package weight | 600 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Noise level | 0 dB |
| Rack mounting | No |
| Shipping (inner) case width | 49.7 cm |
| Shipping (inner) case net weight | 10.1 kg |
| Shipping (inner) case length | 34.4 cm |
| Shipping (inner) case height | 28 cm |
| Products per shipping (inner) case | 15 pc(s) |
| Indication | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 344 mm |
| Master (outer) case length | 497 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |