9S7-14L112-296
In stock
Intel Core 9 270H (24MB Cache), 16GB DDR4-SDRAM, 1000GB SSD, 35.6 cm (14") Full HD+ 1920 x 1200 IPS-Level, Intel Graphics, LAN, WLAN, Webcam, Windows 11 Home
  • Windows 11 Home
  • Intel Core 9 270H (24MB Cache)
  • 35.6 cm (14") Full HD+ 1920 x 1200 IPS-Level
  • 16GB (3200MHz) DDR4-SDRAM (2 x 8) & 1000GB SSD
More Information
SKU 9S7-14L112-296
EAN 4711377298476
Manufacturer MSI
Availability Y
Product Family Modern
Product Videos View Video
PDF URLs View PDF
Own Your Style
Next stop, next level productivity
A New Wave of AI Era
Copilot
MSI AI Engine
Travel with Ease
Convenience at Your Fingertips
Modern 14 H is designed to cater to your diverse needs, across various scenarios on mobility. Now with a precision touchpad, backlit keyboard with 1.7mm key travel, and Flip-n-Share function. You can also close the laptop's camera through the physical Webcam Shutter to ensure a safer and private experience.
Extend Your Work Space
Uncompromised Connectivity
Hear Everywhere, Focus Anywhere.
All the Ports You Need
Tactile Indicators
The touchable design allows you to locate the correct ports by touch.
More Flexible, More Capacity
Immersive Sound
Safe and Secured
Design
Colour nameClassic Black
Product colourBlack
Original brand nameMSI
Display
HD typeFull HD+
Panel typeIPS-Level
TouchscreenNo
Display resolution1920 x 1200 pixels
Display diagonal35.6 cm (14")
Processor
Processor generationIntel Core (Series 2)
Processor cache typeSmart Cache
Processor cache24 MB
Processor model270H
Processor boost frequency5.8 GHz
Processor cores14
Processor threads20
Processor manufacturerIntel
Processor familyIntel Core 9
Processor base power45 W
Maximum turbo power115 W
Efficient-core base frequency2 GHz
Performance-core base frequency2.7 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency4.1 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency5.8 GHz
Performance cores6
Efficient cores8
Memory
Internal memory16 GB
Memory layout (slots x size)2 x 8 GB
Internal memory typeDDR4-SDRAM
Memory clock speed3200 MHz
Memory slots2x SO-DIMM
Maximum internal memory64 GB
Number of SSDs installed1
SSD capacity1 TB
SSD interfacePCI Express 4.0
Total storage capacity1 TB
Total SSDs capacity1 TB
NVMeYes
Graphics
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card familyIntel® Graphics
On-board graphics cardYes
On-board graphics card modelIntel® Graphics
Discrete graphics card modelNot available
On-board GPU manufacturerIntel
Audio
Number of microphones3
Audio systemHi-Res Audio
Number of built-in speakers2
Speaker power2 W
Built-in microphoneYes
Camera
Front cameraYes
Front camera resolution1280 x 720 pixels
Video capturing speed30 fps
Privacy cameraYes
Privacy typePrivacy shutter
Top Wi-Fi standardWi-Fi 6E (802.11ax)
WLAN controller modelIntel Wi-Fi 6E AX211
Wi-Fi standardsWi-Fi 6E (802.11ax)
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
BluetoothYes
Bluetooth version5.3
WLAN controller manufacturerIntel
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity0
USB 2.0 ports quantity0
HDMI ports quantity1
HDMI version2.1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Combo headphone/mic portYes
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Thunderbolt 4 ports quantity1
Intel® Thunderbolt 4Yes
Keyboard
Pointing deviceTouchpad
Numeric keypadNo
Keyboard backlitYes
Keyboard backlit colourWhite
Copilot keyYes
Product colourBlack
Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS)8471300000
Warranty period1 year(s)
Battery
Number of battery cells3
Battery capacity39.3 Wh
Power
AC adapter power90 W
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Type-C charging portYes
Security
Cable lock slot typeKensington
Trusted Platform Module (TPM)Yes
Cable lock slotYes
Trusted Platform Module (TPM) version2.0
Weight & dimensions
Width313.7 mm
Depth236 mm
Height18.6 mm
Weight1.6 kg
Packaging data
Package width429 mm
Package height284 mm
Package depth85 mm