9S7-14JK12-074
In stock
AMD Ryzen 5 7530U (16MB Cache), 8GB DDR4-SDRAM, 512GB SSD, 35.6 cm (14") Full HD 1920 x 1080, AMD Radeon Graphics, WLAN, Webcam, Windows 11 Home
  • Windows 11 Home
  • AMD Ryzen 5 7530U (16MB Cache)
  • 35.6 cm (14") Full HD 1920 x 1080
  • 8GB (3200MHz) DDR4-SDRAM & 512GB SSD
More Information
Display 14" 1920 x 1080 pixels
Processor AMD Ryzen 5
Storage 512GB SSD
Internal memory 8GB
SKU 9S7-14JK12-074
EAN 4711377077705
Manufacturer MSI
Availability Y
Product Family Modern
Product Series 14
Product Videos View Video
PDF URLs View PDF
Vibrant Design
Forget the ordinary, embrace the Modern.
Steal the Show
Advance Your Experience
Ultra Thin and Light
Weighing in at only 1.4kg and a height of 19.35 mm, the ultra-light and ultra-slim Modern 14 C7M is both portable and stylish - so you can take it with you wherever you go. Keep up with your fast-paced lifestyle with the Modern's extreme mobility.
Tap. Click. Swipe
The 180° lay-flat and Flip-n-Share function allows you to one click share your screen for a more effective workspace. The optimized 1.5mm key travel makes for a more ergonomic typing experience. Thanks to a friendly backlit keyboard, you can also work in dark environments.
Bring You Closer To The Sound
When you enjoy music with the Modern Series, you will experience sound the way it’s meant to be heard. With the ability to support up to 24bit / 192kHz sampling, hear audio the way it was truly intended.
All the Ports You Need
MSI Center Pro
Military-Grade Durability
Design
Colour nameClassic Black
Product typeLaptop
Form factorClamshell
Product colourBlack
Display
HD typeFull HD
TouchscreenNo
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display diagonal35.6 cm (14")
Maximum refresh rate60 Hz
RGB colour spaceNTSC
Colour gamut45%
Native aspect ratio16:9
Processor
Processor generationAMD Ryzen 7000 Series
Processor cache16 MB
Processor model7530U
Processor boost frequency4.3 GHz
Processor cores6
Processor manufacturerAMD
Processor familyAMD Ryzen™ 5
Memory
Memory form factorOn-board
Internal memory8 GB
Internal memory typeDDR4-SDRAM
Memory clock speed3200 MHz
Maximum internal memory8 GB
Storage
Storage mediaSSD
Optical drive typeNo
Number of SSDs installed1
SSD capacity512 GB
SSD interfacePCI Express
Card reader integratedYes
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash)
Total storage capacity512 GB
Total SSDs capacity512 GB
NVMeYes
Graphics
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card familyAMD Radeon Graphics
On-board graphics cardYes
On-board graphics card modelAMD Radeon Graphics
Discrete graphics card modelNot available
On-board GPU manufacturerAMD
Audio
Number of built-in speakers2
Speaker power2 W
Camera
Front cameraYes
Video capturing speed30 fps
Front camera HD typeHD
Optical drive
Optical drive typeNo
Network
Mobile network connectionNo
Top Wi-Fi standardWi-Fi 6E (802.11ax)
Wi-Fi standardsWi-Fi 6E (802.11ax)
BluetoothYes
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity1
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity1
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
USB 2.0 ports quantity2
HDMI ports quantity1
HDMI version2.1
Combo headphone/mic portYes
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Keyboard
Pointing deviceTouchpad
Numeric keypadNo
Keyboard backlitYes
Keyboard backlit colourWhite
Software
Operating system installedWindows 11 Home
Technical details
Form factorClamshell
Product colourBlack
Battery
Battery technologyLithium Polymer (LiPo)
Number of battery cells3
Battery capacity39.3 Wh
Power
AC adapter power65 W
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Type-C required charging power (max)120 W
Weight & dimensions
Width319.9 mm
Depth223 mm
Height19.4 mm
Weight1.4 kg
Packaging data
Package weight0.5 g
Package width468 mm
Package height304 mm
Package depth79 mm