34WR55QK-B.AEK
In stock
34" WQHD 3440 x 1440, Curved, 100Hz, 3000:1, HDMI, DisplayPort, USB, 810.26x568.96x259.08 mm
  • 34" WQHD (3440 x 1440) Curved Display
  • Up to 99% sRGB and HDR10
  • 100Hz Refresh Rate
  • USB Type-C with 65W Power Delivery
  • Picture by Picture (PBP) and Reader Mode
  • 3-Side Virtually Borderless Design
  • One Click Stand & Height and Tilt Adjustable Stand
More Information
Display 34" 3440 x 1440 pixels
Native aspect ratio 21:9
Market positioning Business
SKU 34WR55QK-B.AEK
EAN 8806096235393
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Seamlessly connect to external devices or charge your laptop with the convenience of USB Type-C™4 with up to 65W power delivery.
Display
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio21:9
Colour gamut99%
Maximum refresh rate100 Hz
HD typeWide Quad HD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2318 x 0.2318 mm
Display resolution3440 x 1440 pixels
Response time5 ms
Display diagonal86.4 cm (34")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Colour gamut standardsRGB
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Performance
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer, DAS Mode
Design
Market positioningBusiness
Country of originSouth Korea
Product colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB Type-A downstream ports quantity1
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to65 W
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
Technical details
Height (without stand)358.1 mm
Depth (without stand)91.4 mm
Width (without stand)810.3 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Country of originSouth Korea
Power supply typeExternal
Weight (with stand)6.89 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
On Screen Display (OSD)Yes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (off)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours28 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours45 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)358.1 mm
Depth (without stand)91.4 mm
Width (without stand)810.3 mm
Width (with stand)810.3 mm
Depth (with stand)259.1 mm
Height (with stand)569 mm
Weight (with stand)6.89 kg
Weight (without stand)4.99 kg
Package width985.5 mm
Package depth10.8 mm
Package height523.2 mm
Package weight10.3 kg
Packaging data
Package width985.5 mm
Package depth10.8 mm
Package height523.2 mm
Package weight10.3 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedUSB Type-C
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedUSB Type-C
Features
Other features
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Warranty period2 year(s)
Height (without stand)358.1 mm
Depth (without stand)91.4 mm
Width (without stand)810.3 mm
USB Power Delivery up to65 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 34WR55QK-B computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD Black