34BA75QE-B.AEK
In stock
34" UltraWide QHD Curved IPS Monitor with USB Type-C™
  • 34” WQHD (3440x1440) Curved IPS display
  • Wide colour range sRGB 99% (Typ.) / HDR10
  • Built-in power and speakers
  • USB Type-CTM (PD 90W) / RJ45
  • Reader Mode & Flicker Safe
  • Tilt/Height/Swivel adjustable stand
More Information
SKU 34BA75QE-B.AEK
EAN 8806096207352
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
34" WQHD IPS displa - Vivid color at wide angles
Display
34” WQHD (3440x1440) Curved IPS
sRGB 99% (Typ.) / HDR10
Usability
Built-in power and speakers
USB Type-C™ (PD 90W) / RJ45
Comfort & Trust
Ergonomic stand
Reader Mode & Flicker Safe
EPEAT & Energy Star
21:9 WQHD (3440x1440) Curved (3800R)
See more, do more
USB Type-C™
Productivity hub with easy connectivity
USB Type-C™ port allows from display and data transferring to connected device charging (up to 90W), enabling support for your laptop all at the same time over a single cable.
Multi ports
A variety of interface
Dual Controller (Built-in KVM)
Multi devices, one monitor
Picture By Picture (PBP)
One screen, multiple views
Built-in speakers with MaxxAudio®
All set for virtual meetings
Ergonomic design
Easy and comfy
Better life for all
34BA75QE complies with multiple standards such as Energy Star and EPEAT.
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours1.073 billion colours
Native aspect ratio21:9
Maximum refresh rate60 Hz
sRGB coverage (typical)99%
HD typeUltraWide Quad HD
Display technologyLCD
Pixel pitch0.2325 x 0.2325 mm
Display resolution3440 x 1440 pixels
Response time5 ms
Display diagonal86.4 cm (34")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating3800R
Display diagonal (metric)86.72 cm
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabiliser, DAS Mode, Super+ Resolution
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power10 W
Built-in cameraNo
Power
Power cable length1.8 m
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)29 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours29 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours42 kWh
Design
Market positioningBusiness
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version2.0 / 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-A
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity4
USB Type-C downstream ports quantity1
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to90 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Built-in KVM switchYes
HDCP version2.2
Ethernet LANYes
Technical details
Height (without stand)364.4 mm
Depth (without stand)83.6 mm
Width (without stand)816.7 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability certificatesENERGY STAR, EPEAT Bronze, ErP, TCO
Warranty period2 year(s)
Power supply typeInternal
Weight (with stand)11 kg
TouchscreenNo
Network
Ethernet LANYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-45 - 45°
Tilt angle range-5 - 21°
On Screen Display (OSD)Yes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)15 cm
Weight & dimensions
Height (without stand)364.4 mm
Depth (without stand)83.6 mm
Width (without stand)816.7 mm
Width (with stand)816.7 mm
Depth (with stand)267.5 mm
Height (with stand)543.5 mm
Weight (with stand)11 kg
Weight (without stand)7.5 kg
Package width988 mm
Package depth203 mm
Package height482 mm
Package weight13.7 kg
Packaging data
Package width988 mm
Package depth203 mm
Package height482 mm
Package weight13.7 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Power cable length1.8 m
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI, USB Type-C
DisplayPort cable length1.8 m
HDMI cable length1.8 m
Packaging content
Stand includedYes
DisplayPort cable length1.8 m
HDMI cable length1.8 m
Sustainability
Other features
Warranty period2 year(s)
Height (without stand)364.4 mm
Depth (without stand)83.6 mm
Width (without stand)816.7 mm
USB Power Delivery up to90 W
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 34BA75QE 34" IPS QHD UltraWide Curved USB-C Monitor
Hot Product
LG 34BA75QE 34" IPS QHD UltraWide...
DELL P2419H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black DELL P2419H computer monitor 61 cm (24...
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6...