32U720A-B.AEK
In stock
32", 4K UHD, 16:9, IPS, 250 cd/m², 5 ms, 3000:1, 178°, 100-240V, 50/60Hz
More Information
SKU 32U720A-B.AEK
EAN 8806096526880
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Clarity with 8.29 million pixels
True colours trusted by pro
Deeper black for detail
All-in-One USB-C
The USB-C supports display, data transfer, and 90W device charging simultaneously, providing seamless laptop support all through a single cable.
Multiple connections from mac device to PC
Immersive sound
Switch swiftly
Clutter-free, slim design
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut90%
Maximum refresh rate60 Hz
HD type4K Ultra HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.06053 x 0.18159 mm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time5 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)3000:1
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour depth10 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)80 cm
Colour gamut standardDCI-P3
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power10 W
Design
Product colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to90 W
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
DisplayPort out version1.4
Technical details
Height (without stand)420.1 mm
Depth (without stand)45.7 mm
Width (without stand)714.3 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Weight (with stand)8.1 kg
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
PivotYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)34.6 W
Input current9 A
AC adapter output voltage20 V
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours35 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)420.1 mm
Depth (without stand)45.7 mm
Width (without stand)714.3 mm
Width (with stand)714.3 mm
Depth (with stand)250 mm
Height (with stand)597.8 mm
Weight (with stand)8.1 kg
Weight (without stand)5.2 kg
Package width821 mm
Package depth507 mm
Package height219 mm
Package weight10.7 kg
Packaging data
Package width821 mm
Package depth507 mm
Package height219 mm
Package weight10.7 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedAC, HDMI
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedAC, HDMI
Power adapter includedYes
Other features
Height (without stand)420.1 mm
Depth (without stand)45.7 mm
Width (without stand)714.3 mm
USB Power Delivery up to90 W
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 32U720A-B computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black