27UP650K-W.AEK
In stock
27'' 4K Ultra HD 3840x2160 IPS, HDR 400, IPS, DCI-P3 95%, 5ms (GtG), HDMI, DisplayPort
  • 27” 4K UHD (3840x2160) screen with up to 95% DCI-P3 for sharp detail and vibrant color
  • VESA DisplayHDR 400 delivers vivid color and brightness for rich, dynamic visuals
  • Up to 95% DCI-P3 brings HDR content to life with impeccable, stunning color
  • Black Stabilizer brightens dark scenes for better visibility for the edge gamers crave
  • Dynamic Action Sync minimizes input lag for ultra-responsive gameplay
  • LG Switch app splits your screen, customizes layouts, and streamlines work and play
  • Customize your view with an ergonomic stand that adjusts height, tilt, and pivot
More Information
SKU 27UP650K-W.AEK
EAN 8806096366653
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Stunning Image Quality in 4K Display
4K UHD HDR
Color Your World
Never In the Dark
Action As It Happens
Customize Your Screen View with the Switch App
Easy and Comfortable
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in microphoneNo
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Smart modesCinema, Custom, Energy saving, Vivid
Brand specific technologiesBlack Stabiliser, DAS Mode
Display
Display brightness (typical)400 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut95%
Maximum refresh rate60 Hz
Factory-calibratedYes
HD type4K Ultra HD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.1554 x 0.1554 mm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400, HDR Effect, High Dynamic Range (HDR) 400
Display diagonal (metric)68 cm
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Management features
On Screen Display (OSD)No
Multimedia
Built-in microphoneNo
Built-in cameraNo
Digital signal format systemNot supported
Design
Country of originChina
Feet colourSilver
Product colourWhite
Detachable standYes
Illuminated standNo
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
HDMIYes
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
TV tuner
Technical details
Height (without stand)363.5 mm
Depth (without stand)45.4 mm
Width (without stand)613.5 mm
Feet colourSilver
HDMIYes
Product colourWhite
Warranty period2 year(s)
Country of originChina
Power supply typeExternal
Weight (with stand)5.6 kg
TouchscreenNo
Network
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
PivotYes
On Screen Display (OSD)No
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)11 cm
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)40 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours46 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)363.5 mm
Depth (without stand)45.4 mm
Width (without stand)613.5 mm
Width (with stand)613.5 mm
Depth (with stand)239.3 mm
Height (with stand)569.3 mm
Weight (with stand)5.6 kg
Weight (without stand)3.8 kg
Package width694 mm
Package depth212 mm
Package height496 mm
Package weight9 kg
Packaging data
Package width694 mm
Package depth212 mm
Package height496 mm
Package weight9 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedDisplayPort, HDMI, Power
Packaging content
Stand includedYes
Features
Other features
Warranty period2 year(s)
Height (without stand)363.5 mm
Depth (without stand)45.4 mm
Width (without stand)613.5 mm
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27UP650K-W computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD White