27GS60F-B.AEK
In stock
27”, 1920 x 1080 Full HD, IPS, 180Hz, sRGB 99%, 1000:1, HDR10, Black
  • 27-inch Full HD (1920 X 1080) Display
  • IPS 1ms (GtG)
  • 180Hz Refresh Rate
  • HDR10 / sRGB 99% (Typ.)
  • 3-Side Virtually Borderless Design
  • NVIDIA G-SYNC Compatible / AMD FreeSync
More Information
Display 27" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Gaming
SKU 27GS60F-B.AEK
EAN 8806096012420
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
Start with speed.
Be on the front.
Introducing gaming monitor which makes you being ahead from the starting line with 180Hz refresh rate.
180Hz refresh rate
Upgraded speed.
New standard.
We have raised UltraGear's speed standard from 144Hz to 180Hz. You can enjoy ultra-clear and smooth images with a 180Hz refresh rate, which loads images 180 times in a second.
IPS 1ms (GtG)
Sharp image
from any angle.
Technology for
flawless gaming
Designed for gamer
Gaming GUI
Award winning gaming GUI
Dynamic Action Sync
Black Stabilizer
Crosshair
The target point is fixed in the center to enhance shooting accuracy.
FPS Counter
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density82 ppi
Maximum refresh rate180 Hz
sRGB coverage (typical)99%
HD typeFull HD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.3108 x 0.3108 mm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68.5 cm
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer, Crosshair
FPS counterYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Plug and PlayYes
Multimedia
Design
Market positioningGaming
Country of originSouth Korea
Feet colourBlack
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)364.8 mm
Depth (without stand)51.7 mm
Width (without stand)614.2 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Country of originSouth Korea
Weight (with stand)5.8 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 15°
On Screen Display (OSD)Yes
Plug and PlayYes
Tilt adjustmentYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours22 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours25 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1859707
Weight & dimensions
Height (without stand)364.8 mm
Depth (without stand)51.7 mm
Width (without stand)614.2 mm
Width (with stand)614.2 mm
Depth (with stand)224.8 mm
Height (with stand)454.2 mm
Weight (with stand)5.8 kg
Weight (without stand)5.1 kg
Package width707 mm
Package depth453 mm
Package height164 mm
Package weight7.9 kg
Packaging data
Package width707 mm
Package depth453 mm
Package height164 mm
Package weight7.9 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedDisplayPort
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedDisplayPort
Sustainability
Features
Other features
Warranty period2 year(s)
FPS counterYes
Height (without stand)364.8 mm
Depth (without stand)51.7 mm
Width (without stand)614.2 mm
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27GS60F-B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black