We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkCentre neo 50q Gen 5 Intel Core 5 210H 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC Black
SKU
13B9003JMH
£663.94
£553.28
In stock
Lenovo ThinkCentre neo 50q Gen 5, Intel Core 5, 210H, 16 GB, 512 GB, Windows 11 Pro, 64-bit
Categories: PCs/Workstations, Lenovo
Lenovo ThinkCentre neo 50q Gen 5. Processor family: Intel Core 5, Processor model: 210H. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 5600 MHz. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro, Operating system architecture: 64-bit. Power supply: 90 W. Chassis type: Mini PC. Product type: Mini PC. Weight: 1.13 kg. Product colour: Black
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Core (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 210H |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor threads | 12 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.6 GHz |
| Processor base power | 45 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 2.2 GHz |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Mini PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Audio system | High Definition Audio |
| Cable lock slot | Yes |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Design | |
| Volume | 1 L |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Cable lock slot | Yes |
| Colour name | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Audio chip | Realtek ALC256 |
| Number of speakers | 1 |
| Product type | Mini PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Audio system | High Definition Audio |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Software | |
| Operating system language | English, French, German, Dutch, Italian |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Power | |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 90 W |
| Operational conditions | |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Volume | 1 L |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 186 mm |
| Width | 179 mm |
| Depth | 182.9 mm |
| Height | 34.5 mm |
| Package weight | 2.03 kg |
| Weight | 1.13 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 186 mm |
| Package weight | 2.03 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Display included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Display | |
| Display included | No |
| Other features | |
| Number of speakers | 1 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
You may also be interested in
| Product |
£663.94
£553.28
|
Bestseller
Acer Chromebox CXI5 (Intel Core i5-123...
£543.62
£453.02
|
£681.41
£567.84
|
Hot Product
Lenovo ThinkCentre M75s AMD Ryzen™ 5 5...
£569.71
£474.76
|
£717.60
£598.00
|
Recommended
Lenovo ThinkCentre M90a Intel® Core™ i...
£948.23
£790.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
13B9003JMH
|
DT.Z2AEK.001
|
12LN001EGE
|
11R80043UK
|
12E30059UK
|
12SH0018UK
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Acer
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| Processor family |
Intel Core 5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i5
|
N/A
|
| Processor family |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Intel Core i5
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
N/A
|
| Total storage capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
500GB to 750GB
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Product type |
Mini PC (<= 3L)
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
N/A
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
DVD±RW
|
N
|
N/A
|
| HD type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Full HD
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
16GB
|
8GB
|
16GB
|
N/A
|
| Internal memory |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
16GB
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Touchscreen |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Wi-Fi |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| Display diagonal |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
23" to 27"
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
N/A
|
| Operating system installed |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Windows 11 Pro
|