We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkCentre M75q Gen 5 AMD Ryzen™ 7 PRO 8700GE 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC Black
SKU
12RQ0016GE
£886.58
£738.82
In stock
Lenovo ThinkCentre M75q Gen 5, 3.6 GHz, AMD Ryzen™ 7 PRO, 8700GE, 16 GB, 512 GB, Windows 11 Pro
Categories: PCs/Workstations, Lenovo
Lenovo ThinkCentre M75q Gen 5. Processor frequency: 3.6 GHz, Processor family: AMD Ryzen™ 7 PRO, Processor model: 8700GE. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 5200 MHz. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 780M. Operating system installed: Windows 11 Pro, Operating system architecture: 64-bit. Power supply: 90 W. Chassis type: Mini PC. Product type: Mini PC. Product colour: Black
| Processor | |
|---|---|
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | 8700GE |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 PRO |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Mini PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Audio system | High Definition Audio |
| Cable lock slot | Yes |
| Design | |
| Volume | 1 L |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Cable lock slot | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Audio chip | Realtek ALC233 |
| Product type | Mini PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Audio system | High Definition Audio |
| Software | |
| Operating system language | German |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Power | |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 90 W |
| Operational conditions | |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Certificates | |
| Certification | TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Volume | 1 L |
| Width | 179 mm |
| Depth | 182.9 mm |
| Height | 36.5 mm |
| Weight | 1.25 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Display included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Display | |
| Display included | No |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | AMD |
You may also be interested in
| Product |
£886.58
£738.82
|
Popular
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i5 i5-13500...
£1,125.68
£938.07
|
Bestseller
Lenovo ThinkCentre M90a Intel® Core™ i...
£1,053.59
£877.99
|
Hot Product
Victus by HP 15L TG02-2001na Intel® Co...
£793.73
£661.44
|
New
Victus by HP 15L TG02-2002na Intel® Co...
£886.33
£738.61
|
Recommended
DELL OptiPlex 7020 Intel® Core™ i5 i5-...
£698.88
£582.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
12RQ0016GE
|
6U4S1EA#ABU
|
12SH0018UK
|
A30XFEA#ABU
|
A30XGEA#ABU
|
DW6H7
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
HP
|
Lenovo
|
HP
|
HP
|
Dell
|
| Processor family |
AMD Ryzen 7 PRO
|
Intel Core i5
|
N/A
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
| Processor family |
N/A
|
N/A
|
Intel Core i5
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N/A
|
Y
|
Y
|
N
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
N/A
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Total storage capacity |
N/A
|
N/A
|
500GB to 750GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product type |
Mini PC (<= 3L)
|
PC
|
N/A
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| HD type |
N/A
|
N/A
|
Full HD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
N/A
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| Internal memory |
N/A
|
N/A
|
16GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Display included |
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Touchscreen |
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Wi-Fi |
N/A
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Display diagonal |
N/A
|
N/A
|
23" to 27"
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
N/A
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
| Operating system installed |
N/A
|
N/A
|
Windows 11 Pro
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|