We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo M.2.SSD Adapter-high profile interface cards/adapter Internal
SKU
4XH0L08578
£50.40
£42.00
In stock
ThinkStation M.2.SSD Adapter-high profile
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | M.2 |
| SKU | 4XH0L08578 |
| EAN | 0190151891906 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
ThinkStation M.2 SSD Adapter - High Profile, it is an adapter for you to install a M.2 SSD into your ThinkStation systems with high profile bracket. It is fully qualified on ThinkStation specified systems.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | M.2 |
| Host interface | PCIe |
| Expansion card form factor | Full-height |
| Performance | |
| Product colour | Green |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Colour | |
| Product colour | Green |
| Design | |
| Easy to install | Yes |
| Internal | Yes |
| Product colour | Green |
| Features | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 121 mm |
| Depth | 124 mm |
| Height | 18.5 mm |
| Weight | 30 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
£50.40
£42.00
|
£45.96
£38.30
|
Popular
StarTech.com 4 port PCI 1394a FireWire...
£42.60
£35.50
|
Hot Product
StarTech.com 4 Port PCI Express PCIe S...
£52.88
£44.07
|
Recommended
StarTech.com 3 Port 2b 1a 1394 Mini PC...
£54.86
£45.72
|
Bestseller
StarTech.com 2 Port PCI Express (PCIe)...
£48.46
£40.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4XH0L08578
|
ICUSB232PRO
|
PCI1394MP
|
PEXUSB3S4V
|
MPEX1394B3
|
PEXUSB3S25
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Host interface |
PCIe
|
N/A
|
PCI
|
PCIe
|
PCIe
|
PCIe
|
| Internal |
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Output interface |
M.2
|
N/A
|
IEEE 1394/Firewire
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
IEEE 1394/Firewire
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|