83F20003UK
In stock
NB Lenovo Legion Pro 5 16AFR10 R9 32G 1T 11H
- AMD Ryzen 9 9955HX (16C/32T, 2.5/5.4GHz, 16MB L2/64MB L3)
- 16" WQXGA (2560x1600) OLED 1100nits (peak) / 500nits (typical) Glossy 100% DCI-P3 165Hz DisplayHDR True Black 1000 Dolby Vision G-SYNC Low Blue Light High Gaming Performance
- 2x 16GB SODIMM DDR5-5600
- 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe
- NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347MHz, TGP 115W, 798 AI TOPS
- Windows 11 Home
Apex Predator Gaming with AMD Ryzen
Next-Gen NVIDIA GeForce RTX Graphics
Legion Coldfront: Hyper
Lenovo PureSight OLED Gaming Display
Legion Coldfront: Hyper
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Eclipse Black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Introduction year | 2025 |
| Introduction month | July |
| Display | |
| HD type | WQXGA |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | OLED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Processor | |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor frequency | 2.5 GHz |
| Processor model | 9955HX |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 32 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 9 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 610M |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| NVIDIA Max-Q | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3306 |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 0 |
| Performance | |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | 24-zone RGB |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 80 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 245 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 364.4 mm |
| Depth | 268.1 mm |
| Height (front) | 2.17 cm |
| Height (rear) | 2.6 cm |
| Weight | 2.5 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.18 kg |
| Package width | 541 mm |
| Package height | 83 mm |
| Package depth | 342 mm |