We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo Idea Tab Folio Case 27.9 cm (11") Grey
SKU
ZG38C06985
£36.00
£30.00
In stock
Idea Tab Folio Case
- All-around protection
- Built-in pen holder
- Convertible stand
Category: Tablet Cases
This Folio Case is designed to safeguard your tablet with a contemporary PU finish and brimless style. Equipped with a built-in back cover, the Folio Case lets you watch or browse in an easy and convenient position, and also keep your stylus pen safely with the built-in pen holder. Take pride in your tablet.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | Polyurethane |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Compatibility | Idea Tab |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Shoulder strap | No |
| Product main colour | Grey |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Material | Polyurethane |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Compatibility | Idea Tab |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Shoulder strap | No |
| Product main colour | Grey |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Shoulder strap | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 190.6 mm |
| Weight | 312 g |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Lenovo Idea Tab Folio Case 27.9 cm (11...
£36.00
£30.00
|
Popular
Targus VersaVu 32.8 cm (12.9") Fo...
£46.30
£38.58
|
£51.98
£43.32
|
£51.98
£43.32
|
Hot Product
Targus SafeFit 26.7 cm (10.5") Fo...
£48.72
£40.60
|
Bestseller
Targus Click-In 27.9 cm (11") Fol...
£43.46
£36.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ZG38C06985
|
THZ749GL
|
THZ850GL
|
THZ85008GL
|
THZ785GL
|
THZ865GL
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
| Product main colour |
Grey
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Lenovo
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
| Material |
Polyurethane
|
Polyurethane
|
N/A
|
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
| Case type |
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|