We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo GX41K68627 laptop case 40.6 cm (16") Sleeve case Grey
SKU
GX41K68627
£21.60
£18.00
In stock
Yoga 16-inch Sleeve Grey
- Clean and classic design that complements the elegance of Yoga flagship systems
- Easy-to-use magnetic closure always keeps your valuables safe
- Slim yet functional with a separate accessory pocket for small accessories and cords
- Premium quality soft materials ensure comfortable all-day use
- Not only a perfect fit but also one step closer to our environmental aspirations with recycled materials
- Lightweight and easy to carry when traveling or commuting
Category: Notebook Cases
| Brand compatibility | Lenovo |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 " |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET),Polyurethane |
| Case type | Sleeve case |
| SKU | GX41K68627 |
| EAN | 0195892078524 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
The Lenovo Yoga Sleeve is a set of sleeves made for Yoga systems and comes in two colors and sizes. Made from PET recycled materials, the sleeve not only provides a perfect fit but also takes us one step closer to our environmental aspirations. Sporting a dedicated laptop compartment and accessory pockets sealed by a magnetic flap to keep your devices and accessories safe.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Package width | 390 mm |
| Package height | 5.8 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Width | 390 mm |
| Weight | 286 g |
| Package weight | 306 g |
| Height | 290 mm |
| Depth | 5.8 mm |
| Features | |
| Product main colour | Grey |
| Case type | Sleeve case |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET), Polyurethane |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Yoga |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Recycled material | Yes |
| Recycled material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET), Polyurethane |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Yoga |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET), Polyurethane |
| Compatibility | Yoga |
| Case type | Sleeve case |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 390 mm |
| Package height | 5.8 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package weight | 306 g |
You may also be interested in
| Product |
New
Lenovo GX41K68627 laptop case 40.6 cm...
£21.60
£18.00
|
Bestseller
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15....
£26.26
£21.88
|
Recommended
Techair TANB0100 14-15.6" Basic L...
£21.07
£17.56
|
Hot Product
Techair TANZ0140 15-16" Laptop Bag
£21.07
£17.56
|
£24.70
£20.58
|
Popular
Belkin B2B064-C00 laptop case 33 cm (1...
£26.40
£22.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GX41K68627
|
TAR300
|
TANB0100
|
TANZ0140
|
TBT238EU
|
B2B064-C00
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Targus
|
Techair
|
Techair
|
Targus
|
Belkin
|
| Product main colour |
Grey
|
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Lenovo
|
N/A
|
Any brand
|
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
Neoprene
|
| Case type |
Sleeve case
|
Briefcase
|
Toploader bag
|
Toploader bag
|
N/A
|
Sleeve case
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
12" to 13"
|