We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 5SS0V42253 internal solid state drive M.2 256 GB PCI Express
SKU
5SS0V42253
£89.28
£74.40
Out of stock
256GB M.2 PCIe 2242
Categories: Internal Solid State Drives, Lenovo
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 256 GB |
| Component for | Notebook |
| Interface | PCI Express |
| SKU | 5SS0V42253 |
| EAN | 5704174271215 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 256 GB |
| Performance | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | Notebook |
| SSD capacity | 256 GB |
| Compatible products | ideapad 5-15ARE05 |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Notebook |
| SSD form factor | M.2 |
| Features | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | Notebook |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible products | ideapad 5-15ARE05 |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Lenovo FRU49Y2004 internal hard drive...
£123.84
£103.20
|
Bestseller
Kingston Technology A400 480 GB 2.5&qu...
£104.33
£86.94
|
Hot Product
Kingston Technology A400 240 GB 2.5&qu...
£73.03
£60.86
|
Recommended
Transcend M.2 SSD 420S 240GB
£119.52
£99.60
|
£125.28
£104.40
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FRU49Y2004
|
SA400S37/480G
|
SA400S37/240G
|
TS240GMTS420S
|
FRU90Y8873
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Transcend
|
Lenovo
|
| HDD size |
2.5 "
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Server/workstation
|
| Component for |
N/A
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
Notebook
|
N/A
|
| SSD capacity |
N/A
|
400GB to 500GB
|
200GB to 250GB
|
200GB to 250GB
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
| SSD form factor |
N/A
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
N/A
|
| Interface |
N/A
|
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
| Memory type |
N/A
|
TLC
|
TLC
|
3D NAND
|
N/A
|