We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 4XB1N36073 internal solid state drive 1 TB M.2 PCI Express 4.0
SKU
4XB1N36073
£416.84
£347.37
In stock
ThinkPad 1 TB M.2 PCIe Gen4*4 OPAL 2242 internal SSD Gen 2
- 1TB storage capacity
- M.2 PCIe Gen4*4 interface
- 2242 form factor
- Qualified on selected ThinkPad notebooks
Categories: Internal Solid State Drives, Lenovo
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 1000 GB |
| Component for | Notebook |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SKU | 4XB1N36073 |
| EAN | 0195892095194 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
ThinkPad 1 TB M.2 PCIe Gen4*4 OPAL 2242 internal SSD Gen 2 is a good choice to upgrade your ThinkPad devices. It is qualified on selected ThinkPad notebooks with one-year warranty.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Laptop |
| SSD capacity | 1 TB |
| Certification | UL/ CE/ RCM/ KCC/ BSMI/ China RoHS/ CB/ EC Declaration of Conformity |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL/ CE/ RCM/ KCC/ BSMI/ China RoHS/ CB/ EC Declaration of Conformity |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Laptop |
| SSD capacity | 1 TB |
| Design | |
| Component for | Laptop |
| Certification | UL/ CE/ RCM/ KCC/ BSMI/ China RoHS/ CB/ EC Declaration of Conformity |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 42 mm |
| Weight | 3.6 g |
| Height | 1.35 mm |
| Depth | 22 mm |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package type | Box |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| SSD form factor | M.2 |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Other features | |
| Warranty period | 1 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
£416.84
£347.37
|
£359.42
£299.52
|
Recommended
Lenovo 7XB7A00050 internal hard drive...
£545.17
£454.31
|
Bestseller
HPE 875503-B21 internal solid state dr...
£478.61
£398.84
|
Hot Product
Lenovo 2.5", 2.4 TB, SAS, 10K, Ho...
£579.07
£482.56
|
Popular
DELL 400-ASDQ internal solid state dri...
£388.13
£323.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4XB1N36073
|
TS32GPSD330
|
7XB7A00050
|
875503-B21
|
7XB7A00069
|
400-ASDQ
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Transcend
|
Lenovo
|
HPE
|
Lenovo
|
Dell
|
| HDD size |
N/A
|
N/A
|
3.5 "
|
N/A
|
2.5 "
|
N/A
|
| Component for |
N/A
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
| Component for |
Notebook
|
N/A
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
up to 50GB
|
N/A
|
200GB to 250GB
|
N/A
|
200GB to 250GB
|
| HDD speed |
N/A
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
N/A
|
2.5"
|
N/A
|
M.2
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
N/A
|
N/A
|
≈ 2 TB
|
N/A
|
≈ 2 TB
|
N/A
|
| Memory type |
N/A
|
MLC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|