Lenovo 40AY0135UK laptop dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
SKU
40AY0135UK
In stock
ThinkPad Universal USB-C Dock (with 135 W Power Adapter)
- USB-C compatibility
- 11+ port connectivity
- 100W power delivery
- Enterprise-class manageability
- Auto firmware updates
- Mixed-PC support
Category: Notebook Docks & Port Replicators
| SKU | 40AY0135UK |
|---|---|
| EAN | 4582763357004 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
Streamline your workspace with this advanced, universally compatible one-cable docking solution, offering an array of ports, rapid 100W charging, plug-and-play functionality, and automatic firmware updates.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 3 |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Storage | |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Power connector | USB Type-C |
| Power supply | 135 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 388 g |
| Width | 171 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 30.8 mm |
| Package weight | 955 g |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 75 mm |
| Design | |
| Packaging data | |
| Package weight | 955 g |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 75 mm |