We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 2.5", 600GB, 10K SAS, Hot Swap
SKU
7XB7A00025
£269.30
£224.42
In stock
2.5", 600GB, 10K SAS (12GB), Hot Swap
Categories: Internal Hard Drives, Lenovo
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 7XB7A00025 |
| EAN | 0889488432752 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
The Lenovo internal drives to extend your systems with big capacity and good compatibility. Upgrading your systems with the new options will bring you great values with flexibility, scalability, field-proven reliability.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Lenovo 2.5", 600GB, 10K SAS, Hot...
£269.30
£224.42
|
Popular
Western Digital Purple internal hard d...
£249.97
£208.31
|
New
Lenovo 4XB0K48502 internal solid state...
£238.27
£198.56
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
£194.16
£161.80
|
Hot Product
Western Digital Purple internal hard d...
£293.05
£244.21
|
£278.30
£231.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7XB7A00025
|
WD60PURX
|
4XB0K48502
|
WD40PURZ
|
WD60PURZ
|
375868-B21
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Western Digital
|
Lenovo
|
Western Digital
|
Western Digital
|
HPE
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Surveillance system
|
N/A
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Server/workstation
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
| SSD form factor |
N/A
|
N/A
|
M.2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
PCI Express
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
under 80 G
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|