We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 2,5", 3.84TB, SAS
SKU
4XB7A74955
£3,801.34
£3,167.78
In stock
ThinkSystem DE Series 3.84TB 1DWD 2.5" SSD 2U24
Categories: Internal Solid State Drives, Lenovo
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 3840 GB |
| Component for | Server/Workstation |
| Interface | SAS |
| SKU | 4XB7A74955 |
| EAN | 0889488590353 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
The Lenovo internal drives to extend your systems with big capacity and good compatibility. Upgrading your systems with the new options will bring you great values with flexibility, scalability, field-proven reliability.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3840 GB |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Performance | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 3840 GB |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Features | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 3840 GB |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| SSD form factor | 2.5" |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lenovo 2,5", 3.84TB, SAS
£3,801.34
£3,167.78
|
New
HPE 3.84TB SAS 12G Read Intensive SFF...
£3,421.50
£2,851.25
|
Hot Product
HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Mu...
£3,812.02
£3,176.68
|
Popular
HPE 3.84TB SAS 12G Read Intensive SFF...
£3,468.29
£2,890.24
|
Recommended
HPE SPS-Drive SSD 3.84TB SFF SAS RI MV...
£3,479.38
£2,899.48
|
£3,589.32
£2,991.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4XB7A74955
|
P40508-B21
|
P40504-B21
|
P40508-K21
|
P41533-001
|
P49747-001-6
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server
|
Server/workstation
|
Server
|
Server
|
Server
|
| SSD capacity |
N/A
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
N/A
|
N/A
|
2.5"
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
Serial ATA
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
| Memory type |
N/A
|
TLC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|