We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology ValueRAM memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3200 MT/s
SKU
KVR32S22D8/16
£151.00
£125.83
In stock
16GB, DDR4, 3200MT/s, Non-ECC, CL22, 1.2V
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| ECC | No |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| SKU | KVR32S22D8/16 |
| EAN | 0740617296082 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Family | ValueRAM |
| PDF URLs |
View PDF |
ValueRAM, Kingston’s industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Lead plating | Gold |
| Row cycle time | 45.75 ns |
| Refresh row cycle time | 350 ns |
| Row active time | 32 ns |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Lead plating | Gold |
| Row cycle time | 45.75 ns |
| Refresh row cycle time | 350 ns |
| Row active time | 32 ns |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Memory data transfer rate | 3200 MT/s |
| Technical details | |
|---|---|
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
£151.00
£125.83
|
Hot Product
DELL A7945660 memory module 16 GB 1 x...
£222.65
£185.54
|
Recommended
Corsair 16GB DDR4 memory module 1 x 16...
£167.96
£139.97
|
New
HP 8GB 2133MHz 1.2v DDR4 memory module...
£129.60
£108.00
|
£131.04
£109.20
|
Popular
HP 799087-971 memory module 8 GB DDR4
£129.60
£108.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KVR32S22D8/16
|
A7945660
|
CMSO16GX4M1A2133C15
|
820570-001
|
799087-361
|
799087-971
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Dell
|
Corsair
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
N/A
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 8 GB
|
N/A
|
N/A
|
| ECC |
N
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|