We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology KCP556SD8-48 memory module 48 GB 1 x 48 GB DDR5 5600 MT/s
SKU
KCP556SD8-48
£714.50
£595.42
In stock
48GB DDR5 5600MT/s Non-ECC Unbuffered SODIMM CL46 2RX8 1.1V 262-pin 24Gbit
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR5 |
|---|---|
| ECC | No |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| Component for | Notebook |
| SKU | KCP556SD8-48 |
| EAN | 0740617336832 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It’s guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 48 GB |
| Internal memory | 48 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 48 GB |
| Internal memory | 48 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Kingston Technology KCP556SD8-48 memor...
£714.50
£595.42
|
Popular
HPE 32GB (1x32GB) Quad Rank x4 PC3-149...
£592.80
£494.00
|
£604.03
£503.36
|
£604.03
£503.36
|
Bestseller
HPE 64GB (1x64GB) Dual Rank x4 DDR4-29...
£1,063.30
£886.08
|
Hot Product
HPE P00926-B21 memory module 64 GB 1 x...
£632.74
£527.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KCP556SD8-48
|
708643-B21
|
708643-S21
|
715275-001-MOQ-24
|
P00930-B21
|
P00926-B21
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
PC/server
|
Server
|
PC/server
|
PC/server
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
64GB
|
64GB
|
| Memory form factor |
262-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
LRDIMM
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 48 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
| ECC |
N
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|