KF432C16BB1K2/32
In stock
32GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Gx8 FURY Beast Black
- Cost-efficient, high-performance DDR4 upgrade
- Intel® XMP Ready and XMP Certified
- Speeds of up to 3600MT/s and kit capacity of up to 128GB
- Ready for AMD RyzenTM
- Low-profile heat spreader design
Category: Memory Modules
| Memory data transfer rate | 3200 MT/s |
|---|---|
| Internal memory type | DDR4 |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| SKU | KF432C16BB1K2/32 |
| EAN | 0740617319873 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Family | FURY |
| Product Series | Beast |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Kingston FURY™ Beast DDR4 Memory
High-performance, cost-effective upgrade
Ready for AMD Ryzen
Low-profile heat spreader
The sleek-looking heat spreader is a great upgrade for your battle station’s style.
Ready for AMD Ryzen
Low-profile heat spreader
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Design | |
| Cooling type | Heatsink |
| Technical details | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Cooling type | Heatsink |
| Memory | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC |
| CAS latency | 16 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 1024M x 64 |
| Row cycle time | 45.75 ns |
| Refresh row cycle time | 350 ns |
| Row active time | 32 ns |
| ECC | No |
| Programming power voltage (VPP) | 2.5 V |
| Features | |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC |
| CAS latency | 16 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Lead plating | Gold |
| Row cycle time | 45.75 ns |
| Row active time | 32 ns |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 95.2 mm |
| Package depth | 14 mm |
| Package height | 171.4 mm |
| Width | 7.2 mm |
| Depth | 133.3 mm |
| Height | 34.1 mm |
| Weight | 69.52 g |
| Package weight | 96.69 g |
| Packaging data | |
| Package width | 95.2 mm |
| Package depth | 14 mm |
| Package height | 171.4 mm |
| Package weight | 96.69 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 203.2 mm |
| Master (outer) case length | 311.1 mm |
| Master (outer) case height | 101.6 mm |