We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington Contour 15.6'' Laptop Backpack- Black
SKU
1500234
£92.16
£76.80
In stock
Contour 15.6'' Laptop Backpack- Black
- Hard wearing 1680 Denier Ballistic Nylon backpack protects and cushions your laptop
- Securely store your laptop or ultrabook & accessories in this backpack that fits up to 15.6''/39.6cm devices
- Padded shoulder straps and lumbar support panel designed to fit the contours of your body and ease back, neck and shoulder strain
- Laptop compartment with SnugFit(TM) protection system for oustanding laptop protection
- Stay organised on the move with mulitple accessories pockets and water bottle holder
Category: Notebook Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 16 " |
| Material | Polyester |
| SKU | 1500234 |
| EAN | 5028252168168 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Here's the protection you need for your notebook. Rugged yet comfortably lightweight, the Contour Backpack Laptop Case offers excellent computer protection with exceptional comfort. Its ergonomically designed side panels efficiently bring weight in towards your center of gravity.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Laptops |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Laptops |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Polyester |
| Compatibility | Laptops |
| Case type | Backpack |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 119.4 cm |
| Pallet net weight | 68.6 kg |
| Products per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 68.6 kg |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 119.4 cm |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 68.6 kg |
You may also be interested in
| Product |
New
Kensington Contour 15.6'' La...
£92.16
£76.80
|
Bestseller
Targus TSB700EU laptop case 39.6 cm (1...
£85.99
£71.66
|
Recommended
DELL 460-BBGP laptop case 43.2 cm (17&...
£84.40
£70.33
|
Hot Product
Kensington Contour 2.0 EQ Business Lap...
£75.16
£62.63
|
£129.60
£108.00
|
Popular
DELL Pro Briefcase 15
£85.26
£71.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1500234
|
TSB700EU
|
460-BBGP
|
K60382EU
|
PE-BP-15-20
|
PO-BC-15-20
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Targus
|
Dell
|
Kensington
|
Dell
|
Dell
|
| Product main colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Universal
|
Dell
|
N/A
|
Dell
|
Dell
|
| Material |
Polyester
|
Polyester
|
Nylon
|
Polyester
|
N/A
|
EVA (Ethylene Vinyl Acetate)
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Briefcase
|
Backpack
|
Backpack
|
Briefcase
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|