We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE MSA 960GB SAS 12G Read Intensive SFF (2.5in) M2 3yr Wty SSD
SKU
R0Q46A
£1,310.40
£1,092.00
In stock
MSA 960GB SAS 12G Read Intensive SFF (2.5in) M2 SSD
Category: Internal Hard Drives
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Hardware encryption | No |
| SSD capacity | 960 GB |
| NVMe | No |
| SKU | R0Q46A |
| EAN | 4549821275403 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE MSA 960GB SAS 12G Read Intensive S...
£1,310.40
£1,092.00
|
Bestseller
HPE 793695-B21 internal hard drive 8 T...
£1,208.06
£1,006.72
|
Hot Product
HPE 826553-001 internal hard drive 8 T...
£1,208.06
£1,006.72
|
Recommended
HPE 10TB 3.5" SATA III internal h...
£1,201.82
£1,001.52
|
Popular
HPE 12TB SATA 6G Business Critical 7.2...
£1,201.82
£1,001.52
|
£1,203.07
£1,002.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R0Q46A
|
793695-B21
|
826553-001
|
857648-B21
|
881785-B21
|
857967-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD size |
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Disk array
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
| HDD speed |
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|