HP W2190A/219A Toner cartridge black, 1.3K pages ISO/IEC 19798 for HP CLJ Pro 3202/e
SKU
W2190A
In stock
219A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • HP 219 toner cartridge works with: HP LaserJet Pro 3201-3204, 3288, 3302
  • (~1,300) pages
  • HP Toner Cartridge
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 1300.00
Colour black
SKU W2190A
EAN 0195161016264
Manufacturer HP
Availability Y
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
Supply typeSingle pack
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield1300 pages
Colour toner page yield0 pages
CompatibilityHP 219 toner cartridge works with: HP LaserJet Pro 3201-3204, 3288, 3302
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
Cartridge capacityStandard Yield
Printing coloursBlack
Country of originJapan
Pallet size (EU)1100 x 790 x 1148 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)239 kg (527 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1099.8 x 985.5 x 1254.8 mm (43.3 x 38.8 x 49.4")
Layers per pallet10 pc(s)
Master (outer) cases per pallet300 pc(s)
Products per pallet (EU)216 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 95%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width363 mm
Depth96 mm
Height111 mm
Package depth96 mm
Package weight730 g
Weight520 g
Package width363 mm
Package height111 mm
Products per pallet300 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1100 x 986 x 1254 mm
Print quality
Packaging data
Package depth96 mm
Package weight730 g
Package width363 mm
Package height111 mm
Package weight740 kg
Technical details
TypeOriginal
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet10 pc(s)
Package weight740 kg
Box contentsHP Toner Cartridge
Master (outer) cases per pallet layer (EU)24 pc(s)
Total carbon footprint (kg of CO2e)4.4
HP GTIN (EAN/UPC)195161016264
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)195161016264
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross weight240 kg
Master (outer) cases per pallet layer30 pc(s)
Pallet weight (EU)178 kg
Products per pallet300 pc(s)