HP W2004A/660A Drum kit, 65K pages ISO/IEC 19752 for HP M 751/776/856
SKU
W2004A
In stock
660A Original LaserJet Imaging Drum
  • Original HP 660A toner supplies deliver legendary HP print quality.
  • Depend on Original HP 660A toner supplies designed specifically for your HP printer.
  • Imaging drum; Recycling guide
More Information
Printing colours Black,Cyan,Magenta,Yellow
Brand compatibility HP
Capacity 65000.00
Colour no color
SKU W2004A
EAN 0192545710985
Manufacturer HP
Availability Y
Product Videos View Video
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
TypeOriginal
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
Print technologyLaser printing
Country of originJapan
Pallet size (EU)1134 x 737 x 1152 mm
UNSPSC-code44103109
Pallet weight (imperial)124.7 kg (275 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1115.1 x 988.1 x 1153.2 mm (43.9 x 38.9 x 45.4")
Layers per pallet6 pc(s)
Master (outer) cases per pallet108 pc(s)
Products per pallet (EU)78 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width483 mm
Depth124 mm
Height168 mm
Package depth124 mm
Package weight970 g
Weight600 g
Package width483 mm
Package height168 mm
Products per pallet108 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1115 x 989 x 1152 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth124 mm
Package weight970 g
Package width483 mm
Package height168 mm
Technical details
TypeOriginal
Country of originJapan
UNSPSC-code44103109
Layers per pallet6 pc(s)
Box contentsImaging drum; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons24 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)13 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)192545710985
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)192545710985
Other features
Logistics data
Pallet gross length115.2 cm
Pallet gross height98.9 cm
Pallet gross weight125 kg
Master (outer) cases per pallet layer18 pc(s)
Pallet gross width111.5 cm
Pallet weight (EU)96 kg
Products per pallet108 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product HP W2004A/660A Drum kit, 65K pages ISO/IEC 19752 for HP M 751/776/856
Bestseller
HP W2004A/660A Drum kit, 65K pages ISO...
Xerox 115R00077 Fuser kit, 100K pages for Xerox Phaser 6600 Xerox 115R00077 Fuser kit, 100K pages...
Xerox 108R01122 Transfer-unit, 100K pages for Xerox Phaser 6600
Hot Product
Xerox 108R01122 Transfer-unit, 100K pa...
HP Q7503A Fuser kit 230V, 150K pages for HP Color LaserJet 4700/4730 HP Q7503A Fuser kit 230V, 150K pages f...