HP W1470A/147A Toner cartridge, 10.5K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet M 611
SKU
W1470A
In stock
147A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 147A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~10,500 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 147A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • HP 147A Black Original LaserJet Toner Cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 10500.00
Colour black
SKU W1470A
EAN 0194441304671
Manufacturer HP
Availability Y
Product Family LaserJet
Product Videos View Video
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Features
Supply typeSingle pack
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield10500 pages
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originChina, Japan
HP segmentBusiness
Pallet size (EU)1128 x 746 x 959 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)146.1 kg (322 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1145.5 x 944.9 x 1224.3 mm (45.1 x 37.2 x 48.2")
Layers per pallet4 pc(s)
Master (outer) cases per pallet60 pc(s)
Products per pallet (EU)36 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width380 mm
Depth180 mm
Height270 mm
Package depth180 mm
Package weight2.1 kg
Weight1.43 kg
Package width380 mm
Package typeBox
Package height270 mm
Products per pallet60 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1146 x 946 x 1224 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth180 mm
Package weight2.1 kg
Package width380 mm
Package typeBox
Package height270 mm
Technical details
TypeOriginal
Country of originChina, Japan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet4 pc(s)
Box contentsHP 147A Black Original LaserJet Toner Cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons16 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)12 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)9.9
HP GTIN (EAN/UPC)194441304671
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)194441304671
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross weight147 kg
Master (outer) cases per pallet layer15 pc(s)
Pallet weight (EU)114 kg
Products per pallet60 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product HP W1470A/147A Toner cartridge, 10.5K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet M 611
Bestseller
HP W1470A/147A Toner cartridge, 10.5K...
HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Original Magenta HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Origin...
HP Q7503A Fuser kit 230V, 150K pages for HP Color LaserJet 4700/4730 HP Q7503A Fuser kit 230V, 150K pages f...