We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP P03053-1A1 memory module 64 GB DDR4 2933 MHz
SKU
P03053-1A1
£471.74
£393.12
In stock
64GB, DDR4, 2933MHz, 288-pin DIMM
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| SKU | P03053-1A1 |
| EAN | 5715063683705 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Backlight | No |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP P03053-1A1 memory module 64 GB DDR4...
£471.74
£393.12
|
Recommended
HPE 32GB (1x32GB) Quad Rank x4 PC3-149...
£592.80
£494.00
|
£604.03
£503.36
|
Bestseller
HPE 815100-B21 memory module 32 GB 1 x...
£455.52
£379.60
|
Popular
HPE 64GB (1x64GB) Quad Rank x4 DDR4-26...
£489.22
£407.68
|
Hot Product
DELL TN78Y memory module 32 GB 1 x 32...
£445.54
£371.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P03053-1A1
|
708643-B21
|
708643-S21
|
815100-B21
|
815101-B21
|
TN78Y
|
| Manufacturer |
HP
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Dell
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
| Internal memory |
64GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
64GB
|
32GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
N/A
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 32 GB
|
| ECC |
N/A
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
N/A
|