We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP OMEN 35L Gaming Desktop GT16-1401na PC AMD Ryzen™ 7 9800X3D 128 GB DDR5-SDRAM NVIDIA GeForce RTX 5080 Windows 11 Home Tower Black
- AMD RyzenTM 7 9800X3D (up to 5.2 GHz max boost clock, 96 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
- Windows 11 Home
- NVIDIA GeForce RTXTM 5080 (16 GB GDDR7 dedicated)
- Kingston FURY 128 GB DDR5-5200 MT/s XMP RGB Heatsink (4 x 32 GB), 2 TB PCIe Gen4 NVMeTM Performance M.2 SSD
| SKU | D01LLEA |
|---|---|
| EAN | 0199764796141 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |

Get a fresh perspective
From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content—Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.[6]

This Legend is Unbeatable
AMD Ryzen™ 9000X3D series opens new frontiers with “Zen 5” architecture and AMD 3D V-Cache™, powering gamers and creators with high performance boosted with AMD EXPO™ technology.[7]

Game Changer
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX™ 50 Series GPUs bring game-changing AI capabilities to gamers and creators. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio.[5]

PCIe NVMe™ M.2 SSD storage
Boot up in seconds with lightning fast speed with up to 2 TB PCIe NVMe™ M.2 SSD storage.

DTS Headphone: X Technology
By producing authentic, spatially accurate 3D sound through any headphones or earbuds, this technology gives games, movies, and music a level of depth and immersion for the best entertainment experience possible.[8]

USB Type-C® 10Gbps signaling data rate
Plug in your external storage with this USB Type-C® port, featuring 10Gbps signaling data rate. And it’s reversible, so you never have to worry about plugging in upside down.[9]

Ethernet port
When you have a spotty wireless connection, you can quickly plug in your Ethernet cable to get a smooth, wired Internet experience that bypasses any wireless issue.

HP USB Sleep and Charge
With a special USB connector designed to always have power, you can charge your smartphone, tablet, and other devices from your laptop while it's asleep or hibernating.[10]

Xbox Game Pass Premium 2-month trial
Enjoy 2 months of Xbox Game Pass Premium. Free with your new HP device. Access a library of legendary, high-quality games, get exclusive in-game perks, partner discounts, and earn points annually with Xbox Rewards.[11]

DDR5 RAM
Designed to run efficiently and reliably at faster speeds, DDR5 is the latest RAM standard. With higher bandwidth, you get more of a boost in performance.

Effortlessly connected
Enjoy a smoother wireless experience with a Wi-Fi 7 and Bluetooth® 5.4 combo.[12]

Sustainable design
Because little things make a big difference, this product includes sustainable materials like water-based paint in the design.[13]
240 mm LCD liquid cooler
Refine your PC's cooling system with optimal heat dissipation and dynamic LCD lighting effects through OGH.
Up to 1000 W 80 Plus Gold certified ATX power supply
Up to 1000 W, 80 Plus Gold certified PSU, ensuring high energy effciency and ATX system compatibility

OMEN Gaming Hub
OMEN Gaming Hub is your one place for everything to make your gaming experience better. From software enhancements to hardware control, and live services, OMEN Gaming Hub elevates play in easy and simple way.

Optimized for performance
Play to your highest potential with a design that is optimized for performance.

Futureproof, tool-less design
Designed for upgradability with OMEN Components, expand and customize within an industry-standard form factor.

Make it your own
Customize performance and aRGB options with OMEN Gaming Hub.

We're in this together
It matters. With 100% recyclable packaging solutions[2], at least 20% recycled plastic content[3] and 10% recycled metal[4], we are in this together.
The OMEN 35L Gaming Desktop PC unlocks your performance potential. It features the latest AMD Ryzen™ Processor[1] and advanced graphics, with OMEN branded components optimized for peak thermal capabilities and power. Designed for easy tool-less upgradeability and personalization to suit your gaming needs.
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor model | 9800X3D |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Memory | |
| Non-ECC | Yes |
| Memory layout (slots x size) | 4 x 32 GB |
| Internal memory | 128 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Internal memory manufacturer | Kingston |
| Storage | |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN data rates | 2500,10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.1b |
| Microphone in | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Expansion slots | |
| PCI Express x4 slots | 1 |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| Technical details | |
| Water cooling system | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Cable lock slot | Yes |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764796141 |
| Design | |
|---|---|
| Water cooling system | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Cable lock slot | Yes |
| Colour name | Shadow black metal |
| Performance | |
| Market positioning | Gaming |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | PC |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Software | |
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Pre-installed software | None |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | Padlock; Kensington Security Slot™ |
| HP Software provided | HP Connection Optimizer; HP Support Assistant; OMEN Gaming Hub |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764796141 |
| Power | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Power supply | 1000 W |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 590 mm |
| Package depth | 332 mm |
| Package height | 583 mm |
| Width | 210 mm |
| Depth | 408 mm |
| Height | 210 mm |
| Package weight | 18.5 kg |
| Weight | 14.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 590 mm |
| Package depth | 332 mm |
| Package height | 583 mm |
| Package weight | 18.5 kg |
| Other features | |
| Processor manufacturer | AMD |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
New
HP OMEN 35L Gaming Desktop GT16-1401na...
£3,801.95
£3,168.29
|
Popular
HP Z4 G5 Intel Xeon W w5-2455X 32 GB D...
£3,893.05
£3,244.21
|
£5,587.14
£4,655.95
|
Recommended
HP Z2 G9 Intel® Core™ i9 i9-14900K 32...
£4,259.35
£3,549.46
|
£3,107.54
£2,589.62
|
Bestseller
OMEN by HP 45L GT22-3003na Intel Core...
£5,031.91
£4,193.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D01LLEA
|
5E8Q7EA#ABU
|
5E8Q9EA#ABU
|
8T2A3EA#ABU
|
A0YZ3EA#ABU
|
B94HJEA#ABU
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Processor family |
AMD Ryzen 7
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon W
|
Intel Core i9
|
N/A
|
Intel Core Ultra 9
|
| Processor family |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Intel Core i9
|
N/A
|
| Discrete graphics card |
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Total storage capacity |
N/A
|
1000GB to 1500GB
|
2000GB and above
|
2000GB and above
|
N/A
|
2000GB and above
|
| Total storage capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1000GB to 2000GB
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Silver
|
N/A
|
| Product type |
PC
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
N/A
|
PC
|
| Optical drive type |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| HD type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Quad HD
|
N/A
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2560 x 1440 pixels
|
N/A
|
| Internal memory |
128GB and above
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
N/A
|
64GB
|
| Internal memory |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
64GB and above
|
N/A
|
| Display included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Touchscreen |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
| Wi-Fi |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
| On-board graphics card |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| Display diagonal |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
27" and more
|
N/A
|
| Operating system installed |
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
N/A
|
Windows 11 Home
|
| Operating system installed |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Windows 11 Pro
|
N/A
|