We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
SKU
6V9V4AA
£514.79
£428.99
In stock
NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
Category: Graphics Cards
| Graphics processor | T1000 |
|---|---|
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| SKU | 6V9V4AA |
| EAN | 0196786525711 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Technical details | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 43201401 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 132.6 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 65.3 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package depth | 251 mm |
| Package weight | 340 g |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43201401 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Taiwan |
You may also be interested in
| Product |
New
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
£514.79
£428.99
|
Popular
HP NVIDIA T1000 8 GB 4mDP Graphics
£535.75
£446.46
|
Recommended
Nvidia RTX 2000 Ada 16 GB GDDR6
£583.10
£485.92
|
£567.28
£472.73
|
Bestseller
Nvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
£363.19
£302.66
|
Hot Product
Lenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA...
£431.63
£359.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
6V9V4AA
|
5Z7D8AA
|
900-5G192-2541-000
|
4X61P69962
|
900-5G172-2280-000
|
4X61Q73041
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Nvidia
|
Lenovo
|
Nvidia
|
Lenovo
|
| Graphics processor |
N/A
|
N/A
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
RTX A1000
|
RTX A1000
|
| Memory bus |
N/A
|
N/A
|
64bit to 128bit
|
N/A
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics card memory type |
N/A
|
N/A
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| DVI-D ports quantity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
| DisplayPorts quantity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
| Graphics processor family |
N/A
|
N/A
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Cooling type |
N/A
|
N/A
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| Discrete graphics card memory |
N/A
|
N/A
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
| DVI-I ports quantity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
| Maximum resolution |
N/A
|
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
5120 x 2880 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| Interface type |
N/A
|
N/A
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|