HP J3M69A/981A Ink cartridge magenta, 6K pages ISO/IEC 19798 69ml for HP PageWide E 58650/556
SKU
J3M69A
In stock
981A Magenta Original PageWide Cartridge
  • Original HP 981A PageWide Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Magenta (~6,000 pages)
  • Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
  • Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
  • Depend on Original HP 981A PageWide Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • 1 Cartridge
More Information
Printing colours Magenta
Capacity 6000.00
Colour magenta
Content (ml) 69.00
SKU J3M69A
EAN 0888793202074
Manufacturer HP
Availability Y
Features
Colour ink typePigment-based ink
Ink typePigment-based ink
Colour ink cartridges quantity1
Colour ink volume69 ml
Brand compatibilityHP
Colour ink page yield6000 pages
Printing coloursMagenta
Cartridge capacityStandard Yield
Country of originMalaysia
Print technologyInkjet
Quantity per pack1 pc(s)
Package typeBox
Maximum duty cycle6000 pages per month
UNSPSC-code44103105
Pallet weight (imperial)852.4 kg (1879.1 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1219.2 x 1016 x 1927.1 mm (48 x 40 x 75.9")
Technical details
Package typeBox
Country of originMalaysia
Print technologyInkjet
UNSPSC-code44103105
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)0.8
HP GTIN (EAN/UPC)888793202074
Box contents1 Cartridge
Other EU Hazard statement(s)EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Storage temperature (T-T)-40 - 60 °C
Storage relative humidity (H-H)0 - 100%
Operating temperature (T-T)5 - 35 °C
Weight & dimensions
Width215 mm
Weight160 g
Height48 mm
Depth28 mm
Package depth28 mm
Package weight180 g
Package width215 mm
Package height48 mm
Packaging data
Package depth28 mm
Package weight180 g
Package width215 mm
Package height48 mm
Quantity per pack1 pc(s)
Products per pallet4320 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1219.2 x 1016 x 1927 mm
Layers per pallet9 pc(s)
Master (outer) cases per pallet180 pc(s)
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)888793202074
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross width121.9 cm
Pallet gross length101.6 cm
Pallet gross height192.7 cm
Master (outer) cases per pallet layer20 pc(s)
Pallet gross weight852.4 kg
Products per master (outer) case24 pc(s)
Master (outer) case gross weight4.54 kg
Products per pallet4320 pc(s)