We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Internal Serial Port (600/705/800) interface cards/adapter
SKU
3TK82AA
£57.60
£48.00
In stock
Internal Serial Port (600/705/800)
Category: Interface Cards/Adapters
| Internal | Yes |
|---|---|
| Output interface | Serial |
| SKU | 3TK82AA |
| EAN | 0192545078344 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Serial |
| Serial ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| UNSPSC-code | 39121408 |
| Compatibility | The HP Internal Serial Port (600/705/800) is compatible with the HP ProDesk 600 G4 Microtower PC; HP ProDesk 600 G4 Small Form Factor PC; HP EliteDesk 705 G4 Microtower PC; HP EliteDesk 705 G4 Small Form Factor PC |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Performance | |
| Product colour | Green |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Colour | |
| Product colour | Green |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Internal | Yes |
| Product colour | Green |
| Features | |
|---|---|
| HP segment | Business |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 85.9 mm |
| Depth | 119 mm |
| Height | 23.3 mm |
| Weight | 16.16 g |
| Package width | 389 mm |
| Package depth | 339 mm |
| Package height | 297 mm |
| Package weight | 3.88 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 389 mm |
| Package depth | 339 mm |
| Package height | 297 mm |
| Package weight | 3.88 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Compatibility | The HP Internal Serial Port (600/705/800) is compatible with the HP ProDesk 600 G4 Microtower PC; HP ProDesk 600 G4 Small Form Factor PC; HP EliteDesk 705 G4 Microtower PC; HP EliteDesk 705 G4 Small Form Factor PC |
| UNSPSC-code | 39121408 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Internal Serial Port (600/705/800)...
£57.60
£48.00
|
Hot Product
StarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial...
£46.44
£38.70
|
Popular
StarTech.com 3 Port 2b 1a 1394 PCI Exp...
£76.39
£63.66
|
Recommended
StarTech.com 3 Port 2b 1a Low Profile...
£73.74
£61.45
|
£53.23
£44.36
|
Bestseller
StarTech.com 2 Port PCI Express (PCIe)...
£48.38
£40.32
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3TK82AA
|
ICUSB232PRO
|
PEX1394B3
|
PEX1394B3LP
|
MPEX1394B3
|
PEXUSB3S25
|
| Manufacturer |
HP
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Host interface |
N/A
|
N/A
|
PCIe
|
PCIe
|
PCIe
|
PCIe
|
| Internal |
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Output interface |
Serial
|
N/A
|
N/A
|
IEEE 1394/Firewire
|
IEEE 1394/Firewire
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|