We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP CF254A Fuser kit 230V, 200K pages for HP LaserJet 700 M712
SKU
CF254A
£252.10
£210.08
In stock
LaserJet CF254A 220V Maintenance/Fuser Kit
- HP printer maintenance kits ensure your HP printer remains in working condition and continues providing your workers with the highest print quality possible.
- 220V Printer Fuser Maintenance Kit; Rollers (transfer, pick-up and feed); Install guide
Category: Printer Kits
| Capacity | 200000.00 |
|---|---|
| Colour | no color |
| SKU | CF254A |
| EAN | 0887111017666 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
Compatible Printers: HP LaserJet Managed MFP M 725 zm, HP LaserJet Enterprise 700 MFP M 712 xh, HP LaserJet Enterprise 700 MFP M 712 dn, HP LaserJet Enterprise 700 MFP M 725 f, HP LaserJet Enterprise 700 MFP M 725 z, HP LaserJet Enterprise 700 MFP M 725 dn, HP LaserJet Managed MFP M 720 Series, HP LaserJet Enterprise 700 MFP M 725 z Plus, HP LaserJet Enterprise 700 MFP M 712 n, HP LaserJet Managed MFP M 725 dnm
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Print technology | Laser |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP LaserJet Enterprise 700 M712 |
| Product type | Maintenance kit |
| Weight & dimensions | |
| Width | 503 mm |
| Depth | 302 mm |
| Height | 244 mm |
| Weight | 4.6 kg |
| Package width | 503 mm |
| Package height | 244 mm |
| Package weight | 4.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 503 mm |
| Package height | 244 mm |
| Package weight | 4.6 kg |
| Package depth | 302 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Print technology | Laser |
| Pallet size (EU) | 1218 x 1016 x 2440 mm |
| UNSPSC-code | 44103125 |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1218 x 1016 x 2440 mm |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Package depth | 302 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 887111017666 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 887111017666 |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 388.7 kg |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 388.7 kg |
| Pallet size (EU) | 1218 x 1016 x 2440 mm |
| UNSPSC-code | 44103125 |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1218 x 1016 x 2440 mm |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HP CF254A Fuser kit 230V, 200K pages f...
£252.10
£210.08
|
Hot Product
HP C2H57-67901 printer kit Maintenance...
£366.91
£305.76
|
Recommended
HP CE979A Transfer-kit, 1,500K pages f...
£259.58
£216.32
|
Bestseller
HP CE516A Transfer-kit, 150K pages for...
£250.85
£209.04
|
£310.98
£259.15
|
New
OKI 45435104 Maintenance-kit, 200K pag...
£267.49
£222.91
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CF254A
|
C2H57-67901
|
CE979A
|
CE516A
|
70C0Z50
|
45435104
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
Lexmark
|
OKI
|