We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 8GB DDR5 (1x8GB) 4800 SODIMM NECC Memory
SKU
4M9Y4AA
£204.12
£170.10
In stock
8GB DDR5 (1x8GB) 4800 SODIMM NECC Memory
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR5 |
|---|---|
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| ECC | No |
| Internal memory | 8 GB |
| SKU | 4M9Y4AA |
| EAN | 0196068961244 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China, Vietnam, South Korea |
| UNSPSC-code | 32101602 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Memory | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| Country of origin | China, Vietnam, South Korea |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Other features | |
| Country of origin | China, Vietnam, South Korea |
| UNSPSC-code | 32101602 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 8GB DDR5 (1x8GB) 4800 SODIMM NECC M...
£204.12
£170.10
|
Bestseller
DELL A7945660 memory module 16 GB 1 x...
£161.45
£134.54
|
Popular
DELL 1R8CR memory module 16 GB 1 x 16...
£164.05
£136.71
|
Recommended
Corsair 16GB DDR4 memory module 1 x 16...
£167.96
£139.97
|
Hot Product
HP 8GB 2133MHz 1.2v DDR4 memory module...
£201.82
£168.18
|
£204.42
£170.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4M9Y4AA
|
A7945660
|
1R8CR
|
CMSO16GX4M1A2133C15
|
820570-001
|
799087-361
|
| Manufacturer |
HP
|
Dell
|
Dell
|
Corsair
|
HP
|
HP
|
| Component for |
N/A
|
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
16GB
|
N/A
|
8GB
|
8GB
|
| Memory form factor |
262-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 8 GB
|
N/A
|
| ECC |
N
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|