We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 8GB DDR3 1333MHz memory module 1 x 8 GB ECC
SKU
500205-071
£97.92
£81.60
In stock
8GB DDR3 1333MHz, CAS-9, 512Mx4
Category: Memory Modules
| SKU | 500205-071 |
|---|---|
| EAN | 5704174549864 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.5 V |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Memory | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 9 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Module configuration | 512M x 4 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
| Product colour | Green |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 9 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Module configuration | 512M x 4 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
£97.92
£81.60
|
Hot Product
DELL 20D6F memory module 16 GB DDR3L
£79.20
£66.00
|
New
Lenovo 0A65729 memory module 4 GB 1 x...
£74.82
£62.35
|
Popular
Samsung M378A1G43DB0-CPB 8GB DDR4 2133...
£113.76
£94.80
|
Bestseller
Kingston Technology System Specific Me...
£88.33
£73.61
|
Recommended
Samsung 8GB DDR4-2400 memory module 1...
£115.20
£96.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
500205-071
|
20D6F
|
0A65729
|
M378A1G43DB0-CPB
|
KCP3L16SD8/8
|
M378A1K43CB2-CRC
|
| Manufacturer |
HP
|
Dell
|
Lenovo
|
Samsung
|
Kingston Technology
|
Samsung
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
N/A
|
PC
|
Notebook
|
PC/server
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
4GB
|
N/A
|
N/A
|
8GB
|
| Memory form factor |
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR3
|
DDR3L
|
DDR3
|
DDR4
|
DDR3L
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
N/A
|
1 x 4 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
| ECC |
Y
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|