We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 498N7A/738 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet T 850
SKU
498N7A
£118.08
£98.40
In stock
738 130-ml Yellow DesignJet Ink Cartridge
- Take quality, durability, and sustainability to new heights with HP Flex Tech Inks. Based on years of field experience with HP PageWide XL printers, this ink delivers exceptional results while also helping to reduce your environmental impact.
- Ink cartridge
Category: Print Heads
| Printing colours | Yellow |
|---|---|
| Colour | yellow |
| Content (ml) | 130.00 |
| Brand compatibility | HP |
| SKU | 498N7A |
| EAN | 0196068358884 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Compatible Printers: HP DesignJet T 950 Series, HP DesignJet T 850 MFP, HP DesignJet T 850 Series, HP DesignJet T 950, HP DesignJet T 950 MFP, HP DesignJet T 850
| Performance | |
|---|---|
| Printing colours | Yellow |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP DesignJet T850, T950 printers |
| Weight & dimensions | |
| Width | 202 mm |
| Depth | 129 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 205 g |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 245 g |
| Packaging data | |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 245 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 205 g |
| Printing colours | Yellow |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Package weight | 245 g |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1218.9 x 1016 x 1501.1 mm (48 x 40 x 59.1") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1501 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 453.4 kg |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1218.9 x 1016 x 1501.1 mm (48 x 40 x 59.1") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1501 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 453.4 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1218.9 x 1016 x 1501.1 mm (48 x 40 x 59.1") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1501 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 498N7A/738 Ink cartridge yellow 130...
£118.08
£98.40
|
£96.92
£80.77
|
Hot Product
HP C9384A/72 Printhead black matt + ye...
£118.08
£98.40
|
Popular
Canon QY6-0086 Printhead for Pixma IX...
£96.48
£80.40
|
Bestseller
Zebra 105934-037 print head Direct the...
£137.23
£114.36
|
Recommended
HP P2V81A/746 Ink cartridge red chroma...
£169.26
£141.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
498N7A
|
C9403A
|
C9384A
|
QY6-0086-000
|
105934-037
|
P2V81A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
Canon
|
Zebra
|
HP
|