We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 32GB DDR5 (1x32GB) 5600 SODIMM ECC Memory
SKU
79U73AA
£1,737.22
£1,447.68
In stock
32GB DDR5 (1x32GB) 5600 SODIMM ECC Memory
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR5 |
|---|---|
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| ECC | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| SKU | 79U73AA |
| EAN | 0197029875389 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | South Korea |
| UNSPSC-code | 32101602 |
| Warranty period | 1 year(s) |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Memory | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| Country of origin | South Korea |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 159 mm |
| Width | 69.6 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 1.2 mm |
| Weight | 11 g |
| Package weight | 90 g |
| Packaging data | |
| Package width | 159 mm |
| Package weight | 90 g |
| Other features | |
| Country of origin | South Korea |
| UNSPSC-code | 32101602 |
| Warranty period | 1 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 32GB DDR5 (1x32GB) 5600 SODIMM ECC...
£1,737.22
£1,447.68
|
£1,471.39
£1,226.16
|
Hot Product
HPE 32GB (1x32GB) Dual Rank x8 DDR5-48...
£2,549.45
£2,124.54
|
Recommended
HPE 16GB (1x16GB) Single Rank x8 DDR5-...
£1,729.98
£1,441.65
|
Bestseller
HPE 32GB (1x32GB) Dual Rank x8 DDR5-48...
£1,541.28
£1,284.40
|
Popular
HP 32GB DDR5 4800 ECC Memory
£1,472.64
£1,227.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
79U73AA
|
P21676-001
|
P50311-B21
|
P43322-B21
|
P43328-B21
|
340K2AA
|
| Manufacturer |
HP
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HP
|
| Component for |
N/A
|
Server
|
PC/server
|
Server
|
PC/server
|
PC
|
| Internal memory |
32GB
|
64GB
|
32GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
| Memory form factor |
262-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR4
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 32 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
N/A
|
| ECC |
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|