We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 16GB DDR5 4800 ECC Memory
SKU
340K1AA
£587.81
£489.84
In stock
16GB DDR5 4800 ECC Memory
Category: Memory Modules
| Memory clock speed | 4800 MHz |
|---|---|
| SKU | 340K1AA |
| EAN | 0195697639012 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
16GB DDR5 DIMM - 4800MHz / PC5-38400 - ECC - Registered
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 32101602 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 20 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Memory | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Workstation |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | Yes |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Workstation |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Country of origin | China |
| ECC | Yes |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory data transfer rate | 4800 MT/s |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 232 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 10 mm |
| Width | 70 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 1.5 mm |
| Weight | 9 g |
| Package weight | 22 g |
| Packaging data | |
| Package width | 232 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 22 g |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 32101602 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 20 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP 16GB DDR5 4800 ECC Memory
£587.81
£489.84
|
£592.80
£494.00
|
£604.03
£503.36
|
Popular
HPE 64GB (1x64GB) Quad Rank x4 DDR4-26...
£491.71
£409.76
|
Bestseller
HPE 32GB (1x32GB) Dual Rank x4 DDR4-26...
£496.70
£413.92
|
Recommended
HPE 850882-001 memory module 64 GB 1 x...
£466.75
£388.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
340K1AA
|
708643-B21
|
708643-S21
|
815101-B21
|
850881-001
|
850882-001
|
| Manufacturer |
HP
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Component for |
Workstation
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
Server
|
Server
|
| Internal memory |
16GB
|
32GB
|
32GB
|
64GB
|
32GB
|
64GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 64 GB
|
| ECC |
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
Y
|