We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 16GB DDR5 (1x16GB) 4800 UDIMM NECC Memory
SKU
4M9Y0AA
£313.44
£261.20
In stock
16GB DDR5 (1x16GB) 4800 UDIMM NECC Memory
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR5 |
|---|---|
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| ECC | No |
| Internal memory | 16 GB |
| SKU | 4M9Y0AA |
| EAN | 0196068961169 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
16GB DDR5 DIMM - 4800MHz / PC5-38400 - Non ECC - Unbuffered
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China, Vietnam, South Korea |
| UNSPSC-code | 32101602 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 20 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Memory | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Country of origin | China, Vietnam, South Korea |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Width | 133.3 mm |
| Depth | 31.2 mm |
| Height | 2.67 mm |
| Weight | 12.43 g |
| Package weight | 90.7 g |
| Packaging data | |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 90.7 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Country of origin | China, Vietnam, South Korea |
| UNSPSC-code | 32101602 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 20 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP 16GB DDR5 (1x16GB) 4800 UDIMM NECC...
£313.44
£261.20
|
Hot Product
DELL A7945660 memory module 16 GB 1 x...
£222.65
£185.54
|
Popular
DELL 1R8CR memory module 16 GB 1 x 16...
£227.86
£189.88
|
New
Crucial CT8G4DFS824A memory module 8 G...
£229.15
£190.96
|
£247.38
£206.15
|
Recommended
HPE 32GB (1x32GB) Dual Rank x4 DDR4-21...
£291.05
£242.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4M9Y0AA
|
A7945660
|
1R8CR
|
CT8G4DFS824A
|
819412-001
|
774175-001
|
| Manufacturer |
HP
|
Dell
|
Dell
|
Crucial
|
HPE
|
HPE
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
Server
|
Server
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
16GB
|
N/A
|
32GB
|
32GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
| ECC |
N
|
Y
|
N/A
|
N
|
Y
|
N/A
|