We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 16GB (1x16GB) Dual Rank x4 PC3L-10600 (DDR3-1333) Registered CAS-9 LP Memory Kit memory module
SKU
628974-081
£125.28
£104.40
Out of stock
16GB (1x16GB) Dual Rank x4 PC3L-10600 (DDR3-1333) Registered CAS-9 LP Memory Kit - BTO
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR3 |
|---|---|
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Component for | PC/server |
| SKU | 628974-081 |
| EAN | 5704174240938 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 9 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory ranking | 2 |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 9 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory ranking | 2 |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
You may also be interested in
| Product |
£113.76
£94.80
|
£178.38
£148.65
|
£182.28
£151.90
|
£166.66
£138.88
|
£115.20
£96.00
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
M378A1G43DB0-CPB
|
A7945660
|
1R8CR
|
CMSO16GX4M1A2133C15
|
M378A1K43CB2-CRC
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Dell
|
Dell
|
Corsair
|
Samsung
|
| Component for |
PC
|
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
PC/server
|
| Internal memory |
N/A
|
16GB
|
16GB
|
N/A
|
8GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 8 GB
|
| ECC |
N
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|