We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 10GBase-T Flex IO interface cards/adapter
SKU
56Q71AA
£129.60
£108.00
In stock
10GBase-T Flex IO
Category: Interface Cards/Adapters
| SKU | 56Q71AA |
|---|---|
| EAN | 0196337180529 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Technical details | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 43201404 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 35.6 mm |
| Weight | 19 g |
| Package width | 216 mm |
| Package depth | 304.8 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 110 g |
| Packaging data | |
| Package width | 216 mm |
| Package depth | 304.8 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 110 g |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43201404 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP 10GBase-T Flex IO interface cards/a...
£129.60
£108.00
|
Popular
StarTech.com 4 Port PCI Express PCIe S...
£139.31
£116.09
|
£176.87
£147.39
|
Recommended
StarTech.com 4-Port USB PCIe Card - 10...
£110.18
£91.82
|
Bestseller
StarTech.com 4-Port USB PCIe Card - 10...
£128.08
£106.73
|
£102.95
£85.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
56Q71AA
|
PEX4S232485
|
PEX8S1050
|
PEXUSB314A2V2
|
PEXUSB312A2C2V
|
10P6G-PCIE-SATA-CARD
|
| Manufacturer |
HP
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Host interface |
N/A
|
PCIe
|
PCIe
|
PCIe
|
PCIe
|
PCIe
|
| Internal |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Output interface |
N/A
|
Serial
|
Serial
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
SATA
|