We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson Expression Photo XP-65 A4 Wireless Inkjet Printer
SKU
C11CK89401
£149.04
£124.20
In stock
Expression Photo XP-65 A4 Wireless Inkjet Printer
- Compact and versatile A4 photo printer: High quality printed documents up to A4, superior, long-lasting glossy photos with the dual front paper trays, and rear speciality media feed for thicker media
- Wireless connectivity lets you print from anywhere: Use the Epson Smart Panel app to set up, monitor, print and more from your mobile
- Save money by only replacing the colour used: With Epson Genuine 6-colour Claria Photo HD individual inks
- Money and paper saving double-sided printing: Automatically print on both sides to reduce paper usage and save money
Category: Inkjet Printers
| Market positioning | Home & Office |
|---|---|
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 9.5 ppm |
| SKU | C11CK89401 |
| EAN | 8715946710198 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
High-quality photos at home
The perfect choice for the photography fan looking for amazing photo printing. The Expression Photo XP-65 uses Claria Photo HD ink to ensure your photos will last for generations to come*. With Wi-Fi connectivity and Epson Smart Panel app* compatibility, you can print your photos with ease. The XP-65 also has the benefit of dual paper trays and CD/DVD printing capability.
Superior results
The XP-65 has been specially designed for photography fans after top-quality results. It uses Epson's own Claria Photo HD ink, a fantastic 6-colour individual inkset for superior-quality, long-lasting photographs that can last for an amazing 300 years in a photo album*.
Modern Flexibility
With full Wi-Fi, Wi-Fi Direct, and Ethernet connectivity, integrating this printer with your existing home set-up will be easy! You can also print directly from your phone or tablet, set up and troubleshoot your printer and let your creativity flow with a wide range of artistic templates with the Epson Smart Panel app*.
Versatile printing
With dual paper trays, one for A4 and one for photo paper, and a speciality media feed for thicker media makes for easy and versatile printing. Printing directly onto suitable CD/DVDs is also possible. Automatic A4 double-sided printing will help save money and is kinder to the environment.
The perfect choice for the photography fan looking for amazing photo printing. The Expression Photo XP-65 uses Claria Photo HD ink to ensure your photos will last for generations to come*. With Wi-Fi connectivity and Epson Smart Panel app* compatibility, you can print your photos with ease. The XP-65 also has the benefit of dual paper trays and CD/DVD printing capability.
Superior results
The XP-65 has been specially designed for photography fans after top-quality results. It uses Epson's own Claria Photo HD ink, a fantastic 6-colour individual inkset for superior-quality, long-lasting photographs that can last for an amazing 300 years in a photo album*.
Modern Flexibility
With full Wi-Fi, Wi-Fi Direct, and Ethernet connectivity, integrating this printer with your existing home set-up will be easy! You can also print directly from your phone or tablet, set up and troubleshoot your printer and let your creativity flow with a wide range of artistic templates with the Epson Smart Panel app*.
Versatile printing
With dual paper trays, one for A4 and one for photo paper, and a speciality media feed for thicker media makes for easy and versatile printing. Printing directly onto suitable CD/DVDs is also possible. Automatic A4 double-sided printing will help save money and is kinder to the environment.
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Colour | Yes |
| Print technology | |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Colour | Yes |
| Duplex printing mode | Auto |
| Paper handling | |
| Borderless printing | Yes |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Envelopes sizes | 10, C6, DL |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18 cm |
| Paper tray media types | Envelopes, Photo paper, Plain paper |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile printing technologies | Epson Email Print, Epson Remote Print, Epson iPrint |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA3, WPA3-SAE |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| PictBridge | Yes |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Features | |
| Duplex printing | Yes |
| Colour | Yes |
| Duplex printing mode | Auto |
| Product colour | White |
| Market positioning | Home & office |
| Printing | |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter) | 9 ppm |
| Borderless printing | Yes |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 9.5 ppm |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile printing technologies | Epson Email Print, Epson Remote Print, Epson iPrint |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA3, WPA3-SAE |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Design | |
| Built-in display | No |
| Product colour | White |
| Market positioning | Home & office |
| Power | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (ready) | 6.3 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (printing) | 21 W |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Bundled software | Epson Print CD |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA3, WPA3-SAE |
| Duplex printing | Yes |
| Product colour | White |
| Power consumption (printing) | 21 W |
| Compliance certificates | CE |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Bundled software | Epson Print CD |
| Weight & dimensions | |
| Width | 390 mm |
| Depth | 338 mm |
| Height | 141 mm |
| Weight | 5 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Bundled software | Epson Print CD |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson Expression Photo XP-65 A4 Wirele...
£149.04
£124.20
|
Bestseller
HP Officejet 200 Mobile Wireless Color...
£200.51
£167.09
|
Popular
Epson WorkForce WF-110W
£181.67
£151.39
|
Hot Product
Epson WorkForce WF-7310DTW
£201.07
£167.56
|
Recommended
Epson EcoTank ET-1810
£187.40
£156.17
|
£213.05
£177.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C11CK89401
|
CZ993A#BHC
|
C11CH25401DA
|
C11CH70401
|
C11CJ71401CA
|
C11CK18401CA
|
| Manufacturer |
Epson
|
HP
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Market positioning |
Home & Office
|
N/A
|
Home & Office
|
Business
|
Home & Office
|
Home & Office
|
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) |
under 14ppm
|
under 14ppm
|
14-18ppm
|
over 22ppm
|
over 22ppm
|
18-22 ppm
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum resolution |
5760 x 1440 DPI
|
4800 x 1200 DPI
|
5760 x 1440 DPI
|
4800 x 2400 DPI
|
5760 x 1440 DPI
|
4800 x 2400 DPI
|
| Colour |
Colour
|
Colour
|
Colour
|
Colour
|
Colour
|
Colour
|
| Number of print cartridges |
N/A
|
1 to 2
|
N/A
|
2 to 4
|
2 to 4
|
2 to 4
|
| Maximum ISO A-series paper size |
A4
|
A4
|
N/A
|
A3+
|
A4
|
A4
|
| Ethernet LAN |
Y
|
N/A
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|