We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson Expression Home XP-2200
SKU
C11CK67401
£74.68
£62.23
In stock
Expression Home XP-2200
- Compact A4 multifunction printer: High quality print, copy and scan in one machine
- Wireless connectivity lets you print from anywhere: Use the Epson Smart Panel app to set up, monitor, print and more from your mobile
- Save money by only replacing the colour used: With Epson's genuine individual inks
- Enjoy hassle-free ink replacments, delivered to your door, before you run out!: First 6 months free ReadyPrint Flex ink subscription* with code FLEX6
Category: Multifunctionals
| Duplex printing | Yes |
|---|---|
| Market positioning | Home & Office |
| Printing | Colour printing |
| Print technology | Inkjet |
| SKU | C11CK67401 |
| EAN | 8715946702766 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
| Product Family | Expression |
| Product Series | Home |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Flexible multifunction printer
When you're looking for an affordable, stylish and easy-to-use printer, the XP-2200 is sure to tick all the boxes. It’s also compact and produces clear and vibrant prints. Printing with devices on the go is easy with Wi-Fi, Wi-Fi Direct and a range of compatible Epson apps*.
Sleek and stylish
This affordable model efficiently uses your space combining print, scan and copying facilities in one printer.
Easy to use
With a range of essential and easy to use features, the XP-2200 is flexible with Wi-Fi for printing and scanning wirelessly around the home, and Wi-Fi Direct for printing without a wireless network.
Unleash smart devices
Print, scan and more, directly from your phone or tablet using the Epson Smart Panel app*. Plus, with the Epson Creative Print app, you can use your photos to create and print photo books, greeting cards, collages and more.
Affordable solution
Epson’s four-colour Pineapple 604 ink set provides reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay. With a combination of pigment black and dye colour inks it produces defined and colourful prints in addition to reducing your printing costs with affordable, individual inks in standard and XL cartridges.
6 months free ReadyPrint Flex ink subscription*
For new customers, you can get the first 6 months free when you sign up with code FLEX6. Subscribe and save up to 70% on ink costs* with ReadyPrint Flex, and never run out of ink again. Your ink levels are monitored and new inks are sent direct to your door, before you run out!
When you're looking for an affordable, stylish and easy-to-use printer, the XP-2200 is sure to tick all the boxes. It’s also compact and produces clear and vibrant prints. Printing with devices on the go is easy with Wi-Fi, Wi-Fi Direct and a range of compatible Epson apps*.
Sleek and stylish
This affordable model efficiently uses your space combining print, scan and copying facilities in one printer.
Easy to use
With a range of essential and easy to use features, the XP-2200 is flexible with Wi-Fi for printing and scanning wirelessly around the home, and Wi-Fi Direct for printing without a wireless network.
Unleash smart devices
Print, scan and more, directly from your phone or tablet using the Epson Smart Panel app*. Plus, with the Epson Creative Print app, you can use your photos to create and print photo books, greeting cards, collages and more.
Affordable solution
Epson’s four-colour Pineapple 604 ink set provides reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay. With a combination of pigment black and dye colour inks it produces defined and colourful prints in addition to reducing your printing costs with affordable, individual inks in standard and XL cartridges.
6 months free ReadyPrint Flex ink subscription*
For new customers, you can get the first 6 months free when you sign up with code FLEX6. Subscribe and save up to 70% on ink costs* with ReadyPrint Flex, and never run out of ink again. Your ink levels are monitored and new inks are sent direct to your door, before you run out!
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Duplex printing mode | Manual |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Duplex printing | Yes |
| Number of print cartridges | 4 |
| Duplex functions | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Thailand |
| Performance | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Number of print cartridges | 4 |
| Duplex functions | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Duplex printing mode | Manual |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | Black |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Print quality | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Duplex functions | |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Printing | |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 15 ppm |
| Duplex printing mode | Manual |
| Borderless printing | Yes |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 27 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 4 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black | 8 ppm |
| Copying | |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scan technology | CIS |
| Fax | |
| Faxing | No |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 50 sheets |
| Print technology | |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Envelopes sizes | 10, C6, DL |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,13x20,20x25 |
| Paper tray media types | Envelopes, Photo paper, Plain paper |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB port | Yes |
| Direct printing | Yes |
| Network | |
| Mobile printing technologies | Epson Scan to Cloud, Apple AirPrint, Epson iPrint, Mopria Print Service, Epson Connect, Epson Email Print, Epson Remote Print |
| Security algorithms | WPA-TKIP, WPA2-AES, 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA2-PSK, WPA3-SAE, WPA-PSK |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Technical details | |
| Country of origin | Thailand |
| Product colour | Black |
| Borderless printing | Yes |
| Power consumption (copying) | 12 W |
| Duplex printing | Yes |
| Design | |
| Country of origin | Thailand |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Market positioning | Home & office |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (ready) | 4.6 W |
| Power consumption (sleep) | 0.8 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (copying) | 12 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows XP, Windows Vista, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows XP, Windows Vista, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Other features | |
| Borderless printing | Yes |
| Country of origin | Thailand |
| Power consumption (copying) | 12 W |
| Duplex printing | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 390 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 146 mm |
| Weight | 4 kg |
| Package width | 368 mm |
| Package depth | 452 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 4.92 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 368 mm |
| Package depth | 452 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 4.92 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8443310000 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson Expression Home XP-2200
£74.68
£62.23
|
Popular
Epson Expression Home XP-3200 Inkjet A...
£97.92
£81.60
|
New
Epson WorkForce WF-2950DWF
£95.54
£79.62
|
Hot Product
Epson Expression Home XP-4200
£92.71
£77.26
|
£87.58
£72.98
|
Recommended
Epson WorkForce WF-2930DWF
£92.71
£77.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C11CK67401
|
C11CK66403
|
C11CK62401
|
C11CK65401
|
C11CK66401
|
C11CK63401
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Market positioning |
Home & Office
|
Home & Office
|
Business
|
Home & Office
|
Home & Office
|
Home & Office
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Copying |
Colour copying
|
Colour copying
|
Colour copying
|
Colour copying
|
Colour copying
|
Colour copying
|
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) |
20-35ppm
|
N/A
|
20-35ppm
|
20-35ppm
|
20-35ppm
|
20-35ppm
|
| Scanning |
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
| Faxing |
N
|
N
|
Colour faxing
|
N
|
N
|
Colour faxing
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum resolution |
5760 x 1440 DPI
|
5760 x 1440 DPI
|
5760 x 1440 DPI
|
5760 x 1440 DPI
|
5760 x 1440 DPI
|
5760 x 1440 DPI
|
| Duplex printing |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Printing |
Colour printing
|
Colour printing
|
Colour printing
|
Colour printing
|
Colour printing
|
Colour printing
|
| Maximum ISO A-series paper size |
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
| Print technology |
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
| Ethernet LAN |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|