C11CJ04401CA
In stock
A3+, Pigment ink, 64 g/m² - 255 g/m², USB, Ethernet, WiFi, 17 kg
Category: Inkjet Printers
| Market positioning | Home & Office |
|---|---|
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 25 ppm |
| SKU | C11CJ04401CA |
| EAN | 8715946683638 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
| Product Family | EcoTank |
| PDF URLs |
View PDF |
Get more done in less time
This fast and efficient printer that can deliver a first page in as little as 5½ seconds1.
Feature-rich A3+ EcoTank
Keep on saving
Business quality printing
The fast drying EcoTank 113 ink series features all pigment inks for smudge-free and highlighter-resistant prints. With this reliable and high-quality ink, you can be sure it will deliver great prints with clear text and vivid colours. From one set of replacement inks, you can produce up to 7,500 pages in black and 6,000 in colour2
Print from almost anywhere
Easy to use and reliable
Get more done in less time
Feature-rich A3+ EcoTank
Keep on saving
Business quality printing
Print from almost anywhere
Easy to use and reliable
| Print quality | |
|---|---|
| Colour | Yes |
| Print technology | |
| Ink tank system | Yes |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Pigment black, Pigment cyan, Pigment yellow, Pigment magenta |
| Duplex printing | Yes |
| Print head nozzles | 800 nozzles black,800 nozzles per colour |
| Duplex printing mode | Auto |
| Paper handling | |
| Borderless printing | Yes |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A3+, A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B6 |
| Envelopes sizes | 10, DL |
| Paper tray media types | Plain paper |
| Paper tray media weight | 64 - 255 g/m² |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile printing technologies | Epson Connect, Apple AirPrint |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-TKIP |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Display | |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 6.1 cm (2.4") |
| Software | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Packaging data | |
| Products per pallet | 8 pc(s) |
| Cables included | AC |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 585 mm |
| Package height | 440 mm |
| Package weight | 19.9 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Included cartridge capacity (black) | 4500 pages |
| Included cartridge capacity (CMY) | 2800 pages |
| Features | |
| Ink tank system | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Country of origin | Indonesia |
| Product colour | Black |
| Printing | |
| Duplex print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 21 ppm |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 21 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 5.5 s |
| Time to first page (colour, normal) | 5.5 s |
| Borderless printing | Yes |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 550 sheets |
| Total output capacity | 125 sheets |
| Network | |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (ready) | 7.1 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.14 kWh/week |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (printing) | 27 W |
| Technical details | |
| Print technology | Inkjet |
| Products per pallet (UK) | 8 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 585 mm |
| Package height | 440 mm |
| Package weight | 19.9 kg |
| Width | 515 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 300 mm |
| Weight | 17 kg |
| System requirements | |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Other features | |
| Print technology | Inkjet |
You may also be interested in
| Product |
|---|---|---|
| SKU |
C11CJ04401CA
C11CL37401BY
| Manufacturer |
Epson
Epson
| Market positioning |
Home & Office
Home & Office
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) |
over 22ppm
over 22ppm